Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ciba wprowadza na rynek nowy surowiec o właściwościach antyoksydacyjny - TINOGARD L01
24.03.2009
TINOGARD  L01  jest nowym  przeciwutleniaczem, opartym na chemii laktonów.
Wykazuje on skuteczność działania, jako stabilizator( zapobiega rozkładowi) składników oraz kosmetyków wrażliwych na utlenianie, takich jak: perfumy, oleje naturalne czy kwasy tłuszczowe.

Skutecznie chroni produkty typu rinse-off jak również preparaty leave-on przed termo-oksydacyjną degradacją w postaci jełczenia czy zmiany koloru produktu. 

Antyoksydanty oparte na laktonach są niezwykle cennym rozwiązaniem dla tworzenia nowych receptur kosmetycznych, stanowią one doskonałe uzupełnienie fenolowych systemów antyoksydacyjnych, ze względu na zwiększenie możliwości neutralizacji różnorodnych typów wolnych rodników
 Dodatkowo przeciwutleniacze, oparte na laktonach, mogą być wykorzystane, jako jedyne substancje antyoksydacyjne znajdujące się w recepturze kosmetyku, w przypadku, gdy systemy fenolowe są nieskuteczne bądź niemożliwe do zastosowania.


O komentarz do powyższego artykułu portal Biotechnologia.pl poprosił eksperta – Panią mgr inż. Justynę Szpak -Chemik specjalista w zakresie formulacji kosmetykow, doświadczenie zdobywała w polskich i zagranicznych firmach, aktualnie formulator w jednostce badawczo-rozwojowej szwedzkiej firmy kosmetycznej

" Ochrona kosmetyku przed “starzeniem” jest bardzo ważna, umożliwia bowiem wydłużenie “żywotności” produktu kosmetycznego, nie tylko pod względem jego wyglądu (kolor, zapach) ale również jego deklarowanego działania.

Acetoxytetramethylbutylphenyl Tetramethylbutylbenzofuranone, ta rozbudowana cząsteczka o elementach strukturalnych laktonów, posiada sprzężony układ wiązań podwójnych, umożliwiający tworzenie struktur mezomerycznych. Mechanizm neutralizacji wolnych rodników oparty jest właśnie na tych strukturach. Podczas unieaktywniania wolnego rodnika wytworzony deficyt elektronowy antyutleniacza zostaje rozłożony na całą cząsteczkę poprzez występowanie zjawiska mezomerii. W wyniku tego, powstały z cząsteczki antyutleniacza “nowy rodnik” jest stabilny i niereaktywny w stosunku do innych związków. Obecność dodatkowych molekuł o działaniu antyrodnikowym (np: fenolowych) działa wspomagająco na regenerację antyutleniacza poprzez dostarczanie “odebranych” przez wolne rodniki elektronów. W ten sposob zwiększa się efektywność oraz czas działania układu antyrodnikowego.

Stabilizujące właściwości surowca mogą opierać się nie tylko na wychwytywaniu szerokiej gamy wolnych rodników, ale również na chelatowaniu metali, które katalizują niepożądane reakcje w masie kosmetyku.

Rekomendowana ilość surowca (0.005-0.1%) może świadczyć o jego wysokiej skuteczności, należy jednak pamiętać, że w przypadku antyutleniaczy bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ich stężenia do układu, który chcemy chronić przed agresywnymi rodnikami. Aby działanie antyutleniacza było efektywne jego dostępność powinna być wysoka, a szybkość reacji między wolnym rodnikiem a “neutralizatorem” musi przewyższać szybkość reakcji wolnego rodnika ze składnikami produktu kosmetycznego."




Źródło: Insidecosmeceuticals
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter