Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Centrum Naukowo Badawcze Dr Irena Eris świętuje swoje 10-lecie. Wywiad z Dr Katarzyną Rogiewicz- z-cą dyrektora Pionu Badań i Rozwoju w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris
01.03.2011

 

W dzisiejszych czasach produkcja  kosmetyków już tylko w niewielkim stopniu  różni się od produkcji wyrobów farmaceutycznych. Doskonałe zaplecze technologiczne  to  jednak stanowczo za mało aby móc tworzyć innowacyjne produkty kosmetyczne  o najwyższym stopniu skuteczności i wysokim profilu bezpieczeństwa. Niezbędne staje się poszukiwanie nowych substancji aktywnych oraz metod badawczych, które pozwolą na opracowanie produktu przełomowego w swoim działaniu.

W 2001 roku powstało Centrum Naukowo Badawcze Dr Irena Eris, które prowadzi unikalne w branży kosmetycznej badania metodą in vitro i in vivo. Wyniki badań są prezentowane na arenie międzynarodowej- w trakcie konferencji o charakterze naukowym oraz publikowane w  prestiżowych magazynach. Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris S.A. jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce, a także jednym z niewielu nie tylko w Europie, ale i na świecie, które posiada własne Centrum Naukowo-Badawcze. Które w tym roku   świętuję swoje dziesięciolecie.

Portal Biotechnologia.pl przedstawia Państwu wywiad z Panią dr Katarzyną Rogiewicz- z-cą dyrektora Pionu Badań i Rozwoju w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris.

 

dr Katarzyna Rogiewicz
fot. DR Irena Eris S.A
.

 Centrum Naukowo Badawcze Dr Irena  Eris to unikalna w skali kraju jednostka , która zajmuje się w sposób kompleksowy badaniem kosmetyków. Czy współpracują Państwo z innymi ośrodkami naukowymi i na  czym skupiają się Państwo w swojej pracy?

Dr Katarzyna Rogiewicz: Oczywiście współpracujemy z wieloma ośrodkami naukowymi. Centrum Naukowo-Badawcze w tym roku świętuje swoje 10 lecie , w naszej pracy koncentrujemy się  na działaniu i  wpływie substancji aktywnych na  wyizolowane komórki skóry. Sprawdzamy bezpieczeństwo tych substancji, poszukujemy połączeń synergicznych dla różnorodnych  związków aktywnych tak aby wzmocnić ich działanie. Również
w badaniach in vitro określamy bezpieczeństwo gotowego produktu kosmetycznego posługując się przy tym  sztuczną skórą – EpiDermTM . Pracownia badań in vivo  zajmuje się oceną produktu przed wprowadzeniem go na rynek, sprawdzamy jak dany kosmetyk działa, czy wykazuje oczekiwane właściwości i skuteczność stosowania, czy podoba się konsumentom- zarówno w ocenie subiektywnej jak i aparaturowej.  Prowadzimy również wiele projektów badawczych przy realizacji, których współpracujemy z różnorodnymi ośrodkami badawczymi, uczelniami( m.in. Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny , łódzki Uniwersytet Medyczny) , jednostkami Polskiej Akademii Nauk , a także różnymi jednostkami badawczymi zarówno w Polsce jak i za granicą. Wynika to z dwóch rzeczy, po pierwsze z know- how poszczególnych ośrodków badawczych, ale również z dostępnej  tam aparatury .Centrum nie jest w stanie dokupywać do każdego prowadzonego projektu aparatury tak więc korzystamy z zaplecza technicznego ośrodków z nami współpracujących. Równie często ośrodki badawcze zgłaszają się do nas ze swoimi  pomysłami,  wtedy jeżeli jesteśmy zainteresowani podejmujemy współpracę i rozwijamy projekt .

 

Sukcesów na koncie Centrum  Naukowo Badawczego jest naprawdę  wiele, które z nich są Pani zdaniem najistotniejsze?

Dr Katarzyna Rogiewicz:  Jednym z pierwszych sukcesów było opracowanie linii kosmetyków z kwasem foliowym- Lirene Folacyna , jako pierwsi wprowadziliśmy do kosmetyków folacynę.  W 2010 roku, miesiąc po ogłoszeniu wyników  nagrody Nobla w dziedzinie  fizjologii i medycyny za odkrycie jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym telomerazę, wprowadziliśmy linię kosmetyków Telomeric , Centrum Naukowo Badawcze Dr Irena Eris opracowało innowacyjny składnik aktywny Telomeric™. Prace nad tym projektem prowadziliśmy już dużo wcześniej i można powiedzieć , że Nagroda Nobla z 2009 roku
w dziedzinie medycyny i fizjologii i nasze prace zbiegły się w czasie .

 

Opracowywanie tak  nowoczesnych  i unikalnych w swym działaniu substancji to ogromne
i cenne osiągnięcia . Czy mają Państwo względnym nich plan patentowy?

Dr Katarzyna Rogiewicz: Tak , staramy się chronić patentem nasze osiągnięcia. W ubiegłym roku zgłosiliśmy w Urzędzie Patentowym jeden z naszych wynalazków , który być może  w tym roku znajdzie się w nowych produktach , które  wprowadzimy na rynek.

 

Czy w najbliższym czasie na rynku pojawi się linia kosmetyków z nowo opracowaną substancją aktywną?

Dr Katarzyna Rogiewicz: Nieustannie pracujemy nad nowymi substancjami aktywnymi.  
W przypadku substancji już znanych, ale nie stosowanych w kosmetykach- szukamy dla nich innowacyjnych zastosowań , poszukujemy także kompleksów aktywnych i synergii
w działaniu składników- to przyszłość naszych badań.

 

Ostanie 2 lata to czas przełomowych zmian dla przemysłu kosmetycznego pod względem legislacyjnym. Jak Pani ocenia te zmiany? Czy były one potrzebne?

Dr Katarzyna Rogiewicz : Nowe rozporządzenie unijne  o kosmetykach zmierza przede wszystkim do zwiększenia bezpieczeństwa produktów kosmetycznych , co jest niewątpliwie bardzo ważne, nie mniej jednak pewne z założeń  nowych regulacji prawnych wydają się być pozbawione sensu. Osobną, niepokojącą nas  kwestią  jest to, co dzieje się w UE
z substancjami do tej pory szeroko stosowanymi i bezpiecznymi,  jak choćby parabeny i o zakusach względem zabraniania do stosowania kolejnych substancji  jak izotiazolony w produktach niespłukiwanych, gdzie najprawdopodobniej związki te zostaną zabronione do stosowania .

 

Portal Biotechnlogia.pl składa serdecznie podziękowania Pani dr Katarzynie Rogiewicz za udzielnie wywiadu.

Katarzyna Rogiewicz, dr n. farmaceutycznych, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z-ca dyrektora Pionu Badań i Rozwoju w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris. Od wielu lat związana z firmą stworzyła Pion całościowo zajmujący się rozwojem produktu od innowacyjnych badań prowadzonych w Centrum Naukowo-Badawczym Dr I Eris, poprzez tworzenie receptur w Laboratorium Technologiczno-Wdrożeniowym, przez prace inżynierskie nad opakowaniem w Dziale Rozwoju Opakowań i kończąc na pracach designerskich w Pracowni Projektowej. Odpowiada za proces wdrożeniowy nad nowymi produktami.


red.Marta Kłopotowska

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter