Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomimetyczny składnik antygrawitacyjny. Działa na wszystkie, także te głębokie warstwy skóry, naskórek, skórę właściwą, sięgając warstwy łączącej skórę właściwą z tkanką podskórną
Biomimetyczny składnik antygrawitacyjny. Działa na wszystkie, także te głębokie warstwy skó

Z wiekiem struktury skóry ulegają dezorganizacji. Skóra wiotczeje, traci swoją jędrność i elastyczność. Najnowszy składnik aktywny o działaniu przeciwstarzeniowym, pozyskany z brązowych wodorostów Himanthalia elongata, przyczynia się do wzrostu elastyczności skóry, działając globalnie we wszystkich warstwach skóry – poprzez odbudowę połączenia skórno-naskórkowego, poprawę właściwości mechanicznych skóry właściwej, wzmocnienie połączenia skóry właściwej i tkanki podskórnej. Testowany in vivo przez 28 dni znacząco poprawia jędrność skóry. Został również przetestowany pod kątem zmniejszenia widoczności fałdów nosowo-wargowych. Ekstrakt z Himanthalia elongata to biomimetyczny i ekologiczny morski składnik aktywny, który przywraca skórze jędrność.

Zwiotczenie skóry – szczególna cecha starzenia się

Starzenie się skóry jest bardzo złożonym i wieloprzyczynowym procesem, stymulowanym zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Charakteryzuje się głównie zmarszczkami, utratą elastyczności, szorstką teksturą, plamami słonecznymi i nierównomiernym kolorem skóry. [1] Zwiotczenie skóry jest szczególną cechą starzenia się twarzy, widoczną w jej dolnej części. Związana jest z utratą jędrności i elastyczności skóry, widocznymi zmarszczkami nosowo-wargowymi. [2] Według badania konsumenckiego, przeprowadzonego w 2015 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Dermatologicznej, utrata jędrności i elastyczności skóry twarzy to główne obawy 67% kobiet związane z procesem starzenia się skóry. [3] Na poziomie biologicznym zwiotczeniu skóry twarzy towarzyszą postępujące zmiany w ogólnych funkcjach ochronnych skóry oraz jej integralności. Zmiany te są ściśle związane z wielowarstwową strukturą skóry, jej składem i reakcją komórek na czynniki zewnętrzne. Połączenie skórno-naskórkowe staje się cieńsze, właściwości mechaniczne skóry właściwej ulegają osłabieniu, a interakcja między fibroblastami i adipocytami na poziomie połączenia skóra właściwa-tkanka podskórna jest mniejsza.  

Ryc. 1. Po lewej twarz z obwisłą skórą, po prawej – ta sama twarz bez obwisłej skóry

Istnieje coraz więcej badań wskazujących na to, że makroskopowe właściwości mechaniczne ludzkiej skóry są ściśle uzależnione od przylegającej do niej tkanki podskórnej. Wykazano, że fibroblasty na styku skóry właściwej i podskórnej są zaangażowane w biomechaniczną odporność tkanek i mają silne powiązania z adipocytami. Interakcje te mogą również modulować właściwości mechaniczne skóry właściwej i wpływać na pojawianie się oznak starzenia się skóry. [4] Dalsza część artykułu wyjaśnia, w jaki sposób ekstrakt z Himanthalia elongata, wpływając na powyższe mechanizmy, poprawia jędrność skóry i pomaga w zachowaniu jej integralności oraz przeciwdziałaniu procesom prowadzącym do zwiotczenia skóry.

Wielopoziomowe działanie na właściwości mechaniczne skóry całego ciała

Innowacyjny mechanizm działania wyciągu z Himanthalia elongata na wszystkich trzech poziomach skóry został potwierdzony w badaniach in vitro. Zaobserwowano stymulację kluczowych struktur skóry w miejscu połączenia skóry właściwej z naskórkiem, skórze właściwej, a także warstwie łączącej skórę właściwą z tkanką podskórną. 

Ryc. 2. Mechanizmy stymulowane przez ekstrakt z Himanthalia elongata

1. Działanie na połączeniu skórno-naskórkowym

Ekstrakt z Himanthalia elongata działa na połączeniu skórno-naskórkowym i stymuluje wzrost dwóch kluczowych cząstek:

kolagenu IV przez fibroblasty, który jest rodzajem kolagenu stanowiącego podporę dla naskórka na skórze właściwej,

kolagenu XVII w starzejącej się skórze – typu kolagenu odpowiedzialnego za funkcję zakotwiczenia naskórka w skórze właściwej.

Stymulując ekspresję kolagenu IV i XVII – dwóch kluczowych struktur zlokalizowanych na granicy naskórek-skóra właściwa – ekstrakt Himanthalia elongata wzmacnia połączenie skórno-naskórkowe i pozwala na lepszą spójność między naskórkiem a skórą właściwą. To z kolei poprawia integralność strukturalną skóry i ogranicza jej wiotczenie.

Ryc. 3. Zwiększona ekspresja kolagenu IV (po lewej próba kontrolna, po prawej – ekstrakt z Himanthalia elongata)

2. Działanie w skórze właściwej

Ekstrakt z Himanthalia elongata oddziaływuje na trzech poziomach: w skórze właściwej, obszarze połączenia skórno-naskórkowego oraz warstwie łączącej skórę właściwą i tkankę podskórną. W obszarze skóry właściwej aktywuje następujące mechanizmy:

syntezę integryny β1, która jest niezbędnym receptorem czuciowym dla fibroblastów odbierających bodźce mechaniczne (wraz z wiekiem jest jej coraz mniej),

syntezę α-aktyny mięśni gładkich – białka mechanowrażliwego, które jest odpowiedzialne za prawidłową kurczliwość fibroblastów,

siły rozciągające, które reprezentują dostępność fibroblastów do rozciągania macierzy zewnątrzkomórkowej poprzez ich procesy cytoplazmatyczne, co jest bezpośrednio związane z jędrnością skóry. Moduł Younga jest stałą liczbową, która umożliwia ilościowe określenie tych sił rozciągających. Dokonano oceny pomiędzy fibroblastami a kolagenem typu I na starych fibroblastach, które nie były poddane działaniu ekstraktu z Himanthalia elongata oraz starych fibroblastów, które były poddane jego działaniu. 

Ryc. 4. Zwiększona ekspresja integryny β1 (po lewej próba kontrolna, po prawej  ekstrakt z Himanthalia elongata

Ryc 5. Siły trakcyjne wywierane przez fibroblasty na macierz kolagenu typu I. (od lewej młody fibroblast, stary fibroblast i stary fibroblast poddany działaniu ekstraktu z Himanthalia elongata)

Wyniki wykazały, że ekstrakt Himanthalia elongata był w stanie zwiększyć ekspresję integryny β1 i α-aktyny mięśni gładkich w fibroblastach, wzmacniając w ten sposób mechanizmy mechanotransdukcji między fibroblastem a jego macierzą zewnątrzkomórkową. Mechanotransdukcja to zjawisko, w którym komórki przetwarzają dostarczony bodziec mechaniczny na procesy biochemiczne, w tym syntezę elementów budulcowych, powiązań i substancji międzykomórkowych. Wyniki wykazały również znaczny wzrost modułu Younga, wskazując na wzrost napięcia mechanicznego w skórze właściwej. Ekstrakt z Himanthalia elongata wspomaga zatem mechanotransdukcję w skórze właściwej, przyczyniając się do poprawy zdolności do rozciągania się i ponownego kurczenia, co skutkuje jędrniejszą skórą.

3. Działanie na połączeniu skórno-hipodermalnym

Innowacyjność ekstraktu Himanthalia elongata polega na jego oddziaływaniu na głębokie warstwy skóry, w obrębie połączenia skórno-hipodermalnego (DHJ). Udowodniono, że istnieje silny związek między fibroblastami i adipocytami, dlatego tak ważne jest, aby opracowując kosmetyk przeciwstarzeniowy, oddziaływać na głębokie partie skóry [5] . Ekstrakt Himanthalia elongata stymuluje dwa mechanizmy:

siły rozciągające mierzone za pomocą modułu Younga, jak opisano wcześniej (oceny dokonano na styku skóry właściwej i tkanki podskórnej),

syntezę prokolagenu typu I przez kokulturę fibroblastów i adipocytów.

Ten fizjologiczny model umożliwia wykazanie ścisłego związku między tymi dwoma typami komórek. Wyniki wykazały, że ekstrakt z Himanthalia elongata znacznie zwiększył siły rozciągające, a tym samym – sztywność DHJ. Ten silny wpływ na właściwości mechaniczne skóry na granicy skóra właściwa-naskórek pomaga wzmocnić ogólną biomechanikę skóry, ograniczając w ten sposób jej wiotczenie. Wydzielanie prokolagenu typu I było również stymulowane w obecności tego składnika aktywnego i kokultury, która jest w stanie zwiększyć zawartość kolagenu. Ekstrakt z Himanthalia elongata był w stanie wzmocnić właściwości mechaniczne głębokiej skóry właściwej na styku z tkanką podskórną w celu uzyskania lepszej spójności poprzez zwiększenie sztywności DHJ i zawartości kolagenu.

Podsumowując, ekstrakt z Himanthalia elongata aktywuje wielopoziomowe mechanizmy biologiczne zaangażowane w procesy prowadzące do zwiotczenia skóry. Wartym podkreślenia jest obszar działania, który obejmuje w szczególności głębokie warstwy skóry właściwej, na granicy z tkanką podskórną. Ekstrakt z Himanthalia elongata zapewnia globalne podejście i skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, mające na celu zmniejszenie zwiotczenia dolnej części twarzy oraz przywrócenia jej jędrności.

Ocena kliniczna poprawy jędrności

Ocenie poddano jędrność skóry. Ciemny obszar na poniższym obrazku pokazuje intensywność deformacji skóry. Im jest jaśniejszy, tym skóra jest jędrniejsza. Po 28 dniach stosowania kremu zawierającego 2% ekstraktu z Himanthalia elongata obszar deformacji skóry został znacząco zmniejszony, a skóra była wyraźnie jędrniejsza, 8 razy bardziej niż w przypadku placebo.

Ryc. 6. Ujędrnienie skóry 3D (po lewej przed badaniem w D0, po prawej  po 28 dniach stosowania)

Ocena kliniczna zaznaczonych fałdów nosowo-wargowych

Dokonano pomiaru obszaru fałdu nosowo-wargowego. Po 28 dniach stosowania formuły zawierającej 2% ekstraktu z Himanthalia elongata widoczność fałdu nosowo-wargowego zmniejszyła się średnio o 7,1% w porównaniu z placebo.

Ryc. 7. Zmniejszenie obszaru fałdu nosowo-wargowego (po lewej przed badaniem w D0, po prawej – po 28 dniach stosowania)

Naturalny składnik aktywny z ekologicznie zaprojektowanego procesu

Wyjątkowość ekstraktu z Himanthalia elongata leży w innowacyjnym mechanizmie działania, opatentowanej metodzie ekstrakcji oraz wyjątkowości gatunku alg, z którego jest pozyskany. Himanthalia elongata to brązowe algi (znane także jako spaghetti morskie), pozyskiwane na drodze etycznych i zrównoważonych praktyk w naturalnych siedliskach, w najczystszych wodach oceanicznych we Francji. Wyciąg powstaje na drodze nowatorskiego procesu ekstrakcji o nazwie Cœur d'algue. Jest to zoptymalizowany do dwóch etapów proces, zastępujący tradycyjny, czteroetapowy proces ekstrakcji, oszczędzając tym samym czas i energię, a także znacząco ograniczając emisję odpadów produkcyjnych. Ponadto ekstrakt z Himanthalia elongata jest zgodny z chińskimi przepisami i zatwierdzony przez COSMOS i Natrue. Jest w 100% naturalny, zgodnie z ISO 16128, nie zawiera konserwantów i jest również wegański i zgodny z halal.

Wnioski

Utrata jędrności i zwiotczenie skóry twarzy to duże zmartwienie dla wielu kobiet. Ekstrakt z Himanthalia elongata to nowy biomimetyczny składnik aktywny, który działa globalnie na wszystkie warstwy skóry. Udowodniono in vitro, że jest w stanie przywrócić właściwości mechaniczne fibroblastów. W badaniach in vivo dowiedziono, że aż 8-krotnie poprawia on jędrność skóry i w znaczący sposób zmniejsza widoczność fałdów nosowo-wargowych. Skóra jest znacznie jędrniejsza, a oznaki zwiotczenia są mniej widoczne. Ekstrakt z Himanthalia elongata jest zatem idealnym sprzymierzeńcem skóry dojrzałej w walce z efektami upływu czasu i przeciwdziałaniu oddziaływania grawitacji na skórze.

Autorka: Marine Pasquier,

Market & Digital Manager - Cosmetics

info.seppic@airliquide.com

Seppic S.A., 50 Bd national,

92250 La Garenne-Colombes

Źródła

Fot. Licencja: Seppic i Biotechnologia.pl

[1] Farage, M A et al. Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki starzenia się skóry: przegląd. International Journal of Cosmetic Science vol. 30,2 (2008).

[2] Ezure, Tomonobu i Satoshi Amano. Udział zwiotczenia górnej części policzka w powstawaniu fałdu nosowo-wargowego. Badania i technologia skóry: oficjalne czasopismo Międzynarodowego Towarzystwa Bioinżynierii i Skóry (ISBS), Międzynarodowego Towarzystwa Cyfrowego Obrazowania Skóry (ISDIS) i Międzynarodowego Towarzystwa Obrazowania Skóry (ISSI) vol. 18,3 (2012).

[3] Ankieta konsumencka Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Dermatologicznej (ASDS) 2015 dotycząca kosmetycznych zabiegów dermatologicznych. Dane zostały zebrane od 7 315 konsumentów za pośrednictwem ślepej ankiety internetowej wiosną 2015 r.

[4] Kruglikov, Ilja L, i Philipp E Scherer. Starzenie się skóry: czy adipocyty są kolejnym celem?. Aging vol. 8,7 (2016).

[5] Ezure, Tomonobu i Satoshi Amano. Wpływ masy podskórnej tkanki tłuszczowej na elastyczność skóry i nasilenie zwiotczenia dolnej części policzka. Badania i technologia skóry: oficjalne czasopismo Międzynarodowego Towarzystwa Bioinżynierii i Skóry (ISBS), Międzynarodowego Towarzystwa Cyfrowego Obrazowania Skóry (ISDIS) i Międzynarodowego Towarzystwa Obrazowania Skóry (ISSI) vol. 16,3 (2010).

KOMENTARZE
Newsletter