Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bezpieczne opakowania dla dzieci – ekspercki wgląd w zapisy rozporządzenia CLP
Bezpieczne opakowania dla dzieci – ekspercki wgląd w zapisy rozporządzenia CLP

Dzisiaj zagłębimy się w temat, który nie tylko ma kluczowe znaczenie dla rodziców, ale także stanowi istotny element przepisów bezpieczeństwa. O czym mówimy? O obowiązku zaopatrywania opakowań w zamknięcia utrudniające otwarcie dzieciom, zgodnie z zapisami rozporządzenia CLP (Classification, Labelling and Packaging).

 

 

 

Dlaczego to takie ważne?

Zamknięcia trudne do otworzenia przez dzieci to kwestia bezpieczeństwa naszych najmłodszych odkrywców. Rozporządzenie CLP nakłada obowiązek na producentów substancji i mieszanin, aby ich opakowania były projektowane tak, żeby chronić dzieci przed dostępem do niebezpiecznych substancji zawartych w produktach.

Czy wszystkie substancje i mieszaniny zostały objęte tym obowiązkiem?

Nie. Tylko substancje i mieszaniny zaklasyfikowane do ściśle określonych grup zagrożeń mają taki obowiązek.

Substancje i mieszaniny, które muszą mieć zamknięcie trudne do otwarcia przez dzieci:

  • opakowania zawierające substancję lub mieszaninę zaklasyfikowaną ze względu na toksyczność ostrą (Acute Tox) w kategorii 1-3, STOT – narażenie jednorazowe kategorii 1 (STOTE SE), STOT – narażenie powtarzane kategorii 1 (STOT RE 1) lub działanie żrące na skórę kategorii 1 (Skin Dam 1) i dostarczane ogółowi społeczeństwa, niezależnie od pojemności opakowania,
  • opakowania zawierające substancję lub mieszaninę zaklasyfikowaną i oznakowaną jako stanowiącą zagrożenie przez aspirację (Asp Tox) i dostarczane ogółowi społeczeństwa, z wyjątkiem substancji i mieszanin wprowadzanych do obrotu w postaci aerozoli lub w pojemnikach wyposażonych w szczelne urządzenia do wytwarzania aerozolu, niezależnie od pojemności opakowania,
  • mieszaniny zawierające metanol ≥ 3%,
  • mieszaniny zawierające dichlorometan ≥ 1 %.

Zgodność z zapisami rozporządzenia CLP to nie tylko wymóg prawniczy, ale przede wszystkim zobowiązanie wobec najmłodszych członków społeczeństwa. Wybierając produkty zgodne z obowiązującymi przepisami, aktywnie przyczyniamy się do tworzenia bezpiecznych warunków dla dzieci, chroniąc je przed ewentualnymi zagrożeniami.

 

Ewelina Drelich, safety assessor, specjalista ds. REACH i CLP

e-mail: kontakt@kartymsds.pl | www: kartymsds.pl

Instagram: drelichewelina | LinkedIn: Ewelina Drelich

 

Źródła

Fot. Adobe Stock, 621966284, Licencja: Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter