Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Azjatyckie sposoby na wieczną młodość
Azjatyckie sposoby na wieczną młodość
Nieskazitelnie czysta cera, piękna karnacja, ciemne, lśniące włosy i niezwykle młody wygląd to coś, co wyróżnia Azjatki. W czym tkwi sekret? W większości jest to zasługa genów, które były kształtowane przez tysiące lat w drodze ewolucji i przystosowania do środowiska życia. Są jednak pewne nawyki, które warto naśladować, by poprawić kondycję skóry i cieszyć się młodym wyglądem dłużej.

 

 

Sto procent natura

Azjatki słyną z naturalnej urody. Znacznie mniej kobiet stosuje make-up lub jest on dużo skromniejszy niż przeciętny make-up Polek. Spowodowane jest to w pewniej części klimatem panującym przez większą część roku - wysoka temperatura i duża wilgotność powodują, że makijaż po prostu spływa. Operacje plastyczne należą do rzadkości, wszelkie zabiegi upiększające również. Azjatki bardzo często cenią naturalność na tyle, że nie stosują nawet depilacji. O naturze nie zapominają również w codziennej pielęgnacji skóry - ogromną popularnością od zawsze cieszyły się kosmetyki wytwarzane na bazie naturalnych składników, często zupełnie innych niż te na rynku europejskim (np. zielona herbata, miłorząb, bambus, śluz ślimaków, perły, jad węży i wiele innych).

 

Ciepłe napoje

Szczególnie popularnym napojem w krajach azjatyckich jest oczywiście herbata, z czego najbardziej dobroczynną dla młodego wyglądu jest zielona herbata. Zawiera ona wiele antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami, których nadmiar przyczynia się do szybkiego starzenia. W wielu krajach azjatyckich uważa się, że zimne i gazowane napoje są niezdrowe i nie powinny pić ich szczególnie kobiety w okresie miesiączki, ponieważ negatywnie wpływają na złuszczającą się wówczas błonę śluzową macicy.

 

Masaże

Ciekawym krajem jest pod tym względem Japonia czy Korea, gdzie masaże są wyjątkowo popularne. Wśród kobiet szczególnie znane są masaże twarzy. Już jako młode dziewczynki Japonki uczą się o jej pielęgnacji, rozpoczynając profilaktykę antystarzeniową. Europejki zamykają pielęgnację twarzy w zaledwie kilku krokach: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, natomiast standardowy azjatycki proces pielęgnacji składa się z: olejowania, masażu twarzy, oczyszczania, tonizowania, nawadniania (nakładania serum lub kremu) i nawilżania. Masaż twarzy ma na celu rozluźnienie mięśni, usprawnienie krążenia i dotlenienie skóry. Delikatne upukiwanie i koliste ruchy zarówno w trakcie dnia, jak i wieczorem (szczególnie podczas nakładania kremów czy demakijażu) po pewnym czasie powodują, że skóra staje się bardziej jędrna, nabiera zdrowy, naturalny wygląd i jest lepiej odżywiona. 

 

Zdrowa dieta

Kuchnia azjatycka cechuje się bardzo dużą ilością gotowanych dań, podczas gdy w Europie zbyt wiele potraw jest smażonych, solonych i pieczonych. Fast-foody i gazowane napoje nie są tak popularne, jak w innych częściach świata. Powszechne jest natomiast gotowanie na parze, przez co potrawy zachowują pełnię składników odżywczych, a brak w nich kancerogenów i innych szkodliwych związków sprzyjających starzeniu, uwalnianych podczas smażenia czy pieczenia.

 

Słońce

Nie od dziś wiadomo, że  promienie słoneczne powodują pogłębianie zmarszczek, przebarwienia i przyspieszają starzenie skóry. Azjatki wiedzą o tym doskonale, dlatego używają kremów z wysokim filtrem i unikają słońca na wszelkie możliwe sposoby. Podczas gdy w Europie najpiękniejsza skóra to ta o pięknej opaleniźnie, w Azji kanonem piękna jest biała skóra. Dlatego też w większości krajów podczas słonecznych dni powszechnym zjawiskiem jest chodzenie pod parasolami, nawet gdy temperatura sięga 40 stopni.

 

Alkohol

Ze względu na fakt, że około 40-50% Azjatów cierpi na genetyczną mutację, z powodu której powstaje nieaktywna forma dehydrogenazy-2-aldehydu (ALDH-2), czyli enzymu odpowiadającego za metabolizm etanolu - występuje u nich nietolerancja alkoholu. Nie jest on więc zbyt popularny wśród mieszkańców Azji. Większość z nich po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu doznaje tak nieprzyjemnych dolegliwości, że Azjaci nauczyli się spędzać czas bez tej używki. Ponieważ spożywanie alkoholu przyczynia sie do powstawania w organizmie dużej ilości wolnych rodników i wyniszczenia wielu komórek - sprzyja on szybkiemu starzeniu i pogarszaniu kondycji skóry.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter