Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości resweratrolu przydatne w kosmetyce
Każdy słyszał o kardioprotekcyjnym działaniu win czerwonych. Resweratrol jest znany również ze swojego działania przeciwnowotworowego, które polega na zdolności do indukowania apoptozy w komórkach nowotworowych. Czym może jednak przysłużyć się reswerarol w kosmetyce?

Resweratrol to polifenolowa pochodna stilbenu, wielopierścieniowego węglowodoru aromatycznego. Związek ten jest antyoksydantem, którego najwięcej znajduje się w czerwonych winogronach. Resweratrol przybiera w naturze formy stereoizomeryczne cis- i trans. Zazwyczaj występuje jako postać glikozylowana. 

Ryc. 1. Wzór strukturalny resweratrolu

W 2010 r., w ludzkiej tkance skórnej odkryto szczególne polifenolowe receptory, z którymi może oddziaływać resweratrol. Ten antyoksydant chronił keratynocyty przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Właściwości anti-aging resweratrolu są związane po pierwsze z jego aktywnością skierowaną przeciwko wolnym rodnikom, po drugie resweratrol chroni przed zniszczeniem włókna kolagenowe w skórze, dzięki temu utrzymywany jest odpowiedni poziom jej nawilżenia. Sirutuiny czyli białka enzymatyczne, które wydłużają czas życia komórek, są aktywowane w obecności tego antyoksydantu. Zauważono również, że resweratrol znajdujący się w ekstraktach z czerwonych winogron hamuje enzym - tyrozynazę, która odpowiada z kolei za syntezę melaniny. Wskazuje to na możliwe zastosowanie resweratrolu jako składnika kosmetyków wybielających przebarwienia skórne.

Resweratrol jest powszechnie dostępny jako suplement diety. Można również znaleźć kremy, które zawierają go w swoim składzie.

 

Magdalena Kolenda

Źródła

Ndiaye M. i wsp.: The Grape Antioxidant Resveratrol for Skin Disorders: Promise, Prospects, and Challenges. Arch Biochem Biophys., 2011.

Puizina-Ivić N i wsp.: Modern approach to topical treatment of aging skin. Coll. Antropol., 2010.

Chun-Fu WU i wsp.: Resveratrol: botanical origin, pharmacological activity and applications. Chinese Journal of Natural Medicines, 2013.

Nassiri-Asl M. i Hosseinzadeh H.: Review of the pharmacological effects of Vitis vinifera (Grape) and its bioactive compounds. Phytother Res., 2009.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2028>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter