Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rozpoczyna współpracę z firmą L'Oréal w celu stworzenia alternatywnych metod badań toksyczności kosmetyków.
23.03.2012

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i globalny producent kosmetyków L'Oréal, w dniu 12 marca 2012 roku podczas corocznej konferencji prasowej Towarzystwa Toksykologii w San Francisco, poinformowali o współpracy naukowej w celu sprawdzenia użyteczności programu ToxCast (Computational Toxicology Research Program) w badaniach toksyczności kosmetyków.

Unia Europejska wprowadziła zakaz testowania gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach już w 2004 roku. 5 lat później zakaz odniósł się również do składników kosmetyków. Patricia Pineau dyrektor ds. naukowych L’Oréal podkreśliła,żeGrupa L’Oréalzobowiązała się doodejścia od testów na zwierzętach gotowych kosmetyków już w 1989 roku. Istnieje powód, dla którego duże firmy ciągle prowadzą testy na zwierzętach, ponieważ jak dotąd, modele komputerowe nie spełniały wystarczających wymagań, aby je zastąpić – mówi Pineau. Mamy nadzieję, że z programem ToxCast będzie inaczej.

EPA od 2007 roku stosuje program ToxCast do badania wpływu związków chemicznych na ludzki organizm i przewidzenia skutków, jakie wywierają na nasze zdrowie.

David Dix, dyrektor EPA National Center for Computational Toxicology, powiedział: Z powoduwysokich kosztów i czasu potrzebnego do badań na zwierzętach, nie wszystkie substancje chemiczne zostały dokładnie zbadane pod względem ich potencjalnej toksyczności. ToxCast jest w stanie szybko zbadać tysiące związków chemicznych i dostarczyć wyniki, które są istotne dla różnego rodzaju toksyczności.

L'Oréal przekazał EPA 1,2 mln dolarów w ramach współpracy w zakresie finansowania badań, wraz z danymi bezpieczeństwa oraz zestawem reprezentacyjnych substancji z branży kosmetycznej, poszerzając zarazem bazę grup substancji chemicznych ocenianych przez program ToxCast. EPA porówna dane z programu ToxCast z danymi z Działu Badań Naukowych Grupy L'Oréal w celu ustalenia, czy program będzie użyteczny w ocenie bezpieczeństwa substancji w kosmetykach.

Od ponad30 lat inwestujemy w politykę badań substancji stosowanych w kosmetykach, wykluczającą testy na zwierzętach. Nasza działalność w ramach programu opiera się na testach nowej generacji, testach z użyciem zrekonstruowanych ludzkich tkanek, modelach molekularnych... W tej perspektywie program ToxCast może wzbogacić nasze platformy badawcze i pomóc nam szybko przewidywać bezpieczeństwo substancji stosowanych wnaszych produktach, powiedział Laurent Attal, wiceprezes ds. Badań i Innowacji Grupy L'OREAL.

EPAma przyjemność współpracować z Grupą L'Oréal w dążeniu do poprawy metod badań substancji chemicznych, powiedział Jared Blumenfeld, Regionalny Administrator EPA. Korzystając z takich metod, mamy nadzieję pokazać, że produkty mogą być testowane pod względem bezpieczeństwa dla konsumenta, bez użycia zwierząt.

Poprzezdziesiątki tysięcy niewłaściwie ocenianych substancji chemicznych w środowisku, ujawnia się silna potrzeba bardziej skutecznych i odpowiednich metod badań ich bezpieczeństwa, powiedział dr Andrew Rowan, dyrektor naukowy The Humane Society of United States, prezes i dyrektor naczelny Humane Society International. Pomyślny wynik tej współpracy rozpocznie długoletni proces udowadniania, że metody alternatywne, bez wykorzystania zwierząt są wartościowe i konieczne jest ciągłe inwestowanie w ich rozwój.

Naukowcy EPA opublikowali liczne prace naukowe pokazujące, w jaki sposób ToxCast może być używany do przewidzenia wpływu substancji chemicznych na ludzki organizm. ToxCast bada ponad 1000 substancji chemicznych w ponad 700 szybkich testach automatycznych, zwanych high-throughput screening.

Miejmy nadzieję, że współpraca okaże się sukcesem a testy na zwierzętach już w niedalekiej przyszłości odejdą w zapomnienie.

Portal Biotechnologia.pl dziękuje Grupie L’Oréal za dostarczenie informacji.

Red. Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter