Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ajurwedyjska pielęgnacja skóry
22.10.2012

Ajurweda to „sztuka życia”. Słowo to wywodzi się z języka sanskryckiego (staroindyjskiego) i jest połączeniem wyrazów ayus co oznacza „życie” i veda to jest „nauka”. W dzisiejszych czasach,  system tradycyjnej medycyny indyjskiej uznawany jest jako forma medycyny alternatywnej. Głównym hasłem tej nauki jest : LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ.


Przeczytaj również:

Perylipina inspiracją do opracowania nowego składnika poprawiającego kształt sylwetki

Olej z nasion Moringa oleifera- innowacyjne rozwiązanie w przemyśle kosmetycznym


Ajurweda koncentruje się na sposobie życia sprzyjającym długiemu życiu w zdrowiu, wraz z utrzymaniem prawidłowego stanu skóry. 

W naszym otoczeniu czyha wiele zagrożeń dla skóry a zwłaszcza cery. Jesteśmy narażeni na działanie czynników zewnętrznych tj. zanieczyszczenie środowiska. Żyjąc w ciągłym pośpiechu czy stresie , jedząc wysoko przetworzoną żywność szkodzimy zdrowiu, a co za tym idzie naszej skórze. W efekcie, aby wyglądać naturalnie i zdrowo, niezbędna jest regularna troska o skórę. Ma temu pomóc odpowiednia pielęgnacja.

Według Ajurwedy każdy żywy organizm jest kombinacją 5 podstawowych elementów, z których składa się Wszechświat. Są to :ziemia, woda, ogień, eter i powietrze. Elementy te w organizmie człowieka określane są jako Doshe: Vata ( powietrze i eter), Pitta (ogień i woda) i Kapha (ziemia i woda). Równowaga dosh, właściwych dla danej osoby, ma zapewnić jej zdowie i prawidłowe funkcjonowanie skóry.

W systemie stadoindyjskim nie znajdziemy konkretnego odniesienia do Kosmetologii, ale możemy zapoznać się z podstawowymi zasadami Ajurwedy. Najważniejszą z nich jest konieczność zastosowania w kosmetykach Ajurwedyjskich wyłącznie naturalne składniki tj. zioła , naturalne olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne z roślin uznanych za ajurwedyjskie.

Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać jest wyłaczenie z receptury kosmetycznej: sztucznych konserwantów, olei mineralnych , składników pochodzenia zwierzęcego a także alkoholi. Nie jest wskazane stosowanie nawet sztucznych barwników.

Pielęgnacja skóry wg Ajurwedy opiera się przede wszystkim na zabiegach odżywczych, oczyszczających oraz ochronnych.

 

Naturalne zapachy ekstraktów z kwiatów i ziół działają relaksująco i uspokajająco.

Zastosowanie biologicznie aktywnych składników sprawia, że ich wchłanianie przez skórę  i przyswajanie jest łatwiejsze Jednak przed zastosowaniem kuracji należy upewnić się jaki posiadamy rodzaj dosh, aby zabieg był w pełni bezpieczny i przyniósł zamierzone rezultaty. Gdy u pacjenta dominuje dosza Wata, na skórę twarzy kieruje się zabiegi dla cery suchej. Aplikowane są wówczas zabiegi oraz preparaty:

  • odżywiające np. maski ze sproszkowanych migdałów ze świeżą śmietaną i sokiem z cytryny;
  • rozgrzewając : ziołowe kąpiele parowe
  • tonizujące : woda różana z witaminą E

Podstawą pielęgnacji skóry osób z doszą Pitta są zabiegi :

  • wzmacniające : sproszkowana czerwona soczewica z mąką ryżową
  • oczyszczające np. płatki owsiane z sproszkowanym drzewem sandałowym i wodą różaną.

U osób typu Pitta mogą występować problemy z podrażnieniami skóry, trądzik a także wypryski. Ajurweda poleca spożywanie soku z aloesu, kąpiele ziołowe na twarz oraz kompresy na miejsca zmienione trądzikowo. Ma to na celu otwarcie porów i oczyszczenie.

Natomiast najlepszymi preparatami dla skóry osób z dominującą doszą Kapha ( cera mieszana) są:

  • mieszanki rozgrzewające : ziołowa kąpiel parowa na bazie lukrecji, skórki z cytryny i rozmarynu
  • oczyszczające: glinka (ziemia fulerska) z sokiem z cytryny.

Wymienione zabiegi to tylko namiastka tego, co oferuje system medycyny alternatywnej, którą jest Ajurweda. Obserwacje i wyniki badań wskazują, że dzięki ajurwedyjskim zabiegom możemy zniwelować stres, a także łatwiej nam będzie zmienić dotychczasowy styl życia „ w biegu” na bardziej zrównoważony z chwilą na relaks. 

 

Bogumiła Kroczyńska

 

źródła:

K.Czapla, M. Rost-Roszkowska: Pielęgnacja skóry a Ajurweda, Polish Jurnal of Cosmetology 2011, 14(4), s. 245-251

http://artelis.pl/artykuly/44670/pielegnacja-skory-wedlug-ajurwedy

Rytuał-Shirodhara. Symbol Ajurwedy, Kosmetyka i kosmetologia 2011/2012 Nr (92)4-5, s.27

E.Schrott : Ajurweda na co dzień. Naturalne metody osiągnięcia doskonałego zdrowia. Diogenes:Świat Książki, Warszawa 2010, s. 13-14, 47-48, 106, 110, 146-147

http://www.lasscosmetics.com/ayurveda.php

http://www.ajurweda.pl/                                                                                                                 

http://ajurweda.com.pl/index.php/pl,3,,,,ajurweda

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter