Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Biotechnologia

Szkolenie „Overcoming brain organoid variability: choosing the right organoid protocol”
Data rozpoczęcia:
2025-05-08
Data zakończenia:
2025-05-08
Organizator:
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
Miejsce
online

Przez ostatnie 10 lat opisano wiele protokołów organoidów mózgowych i sferoidów. Chociaż wszystkie zachowują wewnętrzne właściwości rozwoju ludzkiego mózgu, pojawiają się różnice w odtwarzaniu wielu typów komórek i tempie dojrzewania całego organoidu. Często organizmy wykazują regionalną heterochroniczność wymagającą dostosowania lub wyboru najbardziej odpowiednich warunków dla każdego etapu eksperymentu. W tym kursie omówimy protokoły, uwzględniając ich wady i zalety w kontekście rozwoju ludzkiego mózgu oraz odtwarzania stanów zdrowia i choroby. Będziemy bazować na licznych wynikach i analizach prac z wykorzystaniem organoidów, szczególnie zwracając uwagę na ich mocne i słabe strony. Kurs jest skierowany do badaczy z doświadczeniem w neuronauce i modelach pochodzących z iPSC/ESC, którzy chcą włączyć modele organoidów mózgowych do swojego programu badawczego.

Główne punkty merytoryczne szkolenia:

1. Protokoły różnicowania

2. Dojrzewanie: wymagania, wskazówki, dobre praktyki i rady

3. Analiza mikroskopowa: histologia oraz czynnościowa mikroskopia na żywo

4. Analiza molekularna: RNAseq, scRNAseq, ATAC-seq

Szkolenie poprowadzi Sandra Acosta, PhD, Assistant Professor, która posiada bardzo bogate doświadczenie w zakresie organoidów mózgowch pochodzących z iPSC/ESC oraz ich wykorzystaniu w modelowaniu chorób genetycznych i neurorozwojowych. Dr Acosta jest Serra-Hunter Fellow oraz Assistant Professor w Department of Pathology and Experimental Therapeutics, University of Barcelona. Przez całą karierę zajmowała się zagadnieniami związanymi z rozwojem centralnego układu nerwowego (OUN), opracowując modele (zarówno in vitro, jak i in vivo) rozwoju mózgu – w warunkach fizjologicznych oraz patologicznych. Podczas doktoratu miała okazję pracować nad hodowlą 3D tumoroidów. Następnie odbyła dwa staże podoktorskie – pierwszy w laboratorium prof. Vanderhaeghen’a w Brukseli (2009-2013), drugi – u prof. Olivera na Northwestern University w Chicago (2014-2018). Badania jej zespołu skupiają się na rozwiązaniu kluczowych kwestii związanych z rozwojem ludzkiego mózgu w stanie zdrowia i choroby. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu jej zespół opracował nie tylko kilka narzędzi – od genomiki po zaawansowane technologicznie AI – ale również wniósł znaczący wkład w zrozumienie patomechanizmów związanych z padaczką rozwojową, chorobą Alzheimera, a także tego, w jaki sposób powstają najbardziej ludzkie cechy mózgu w ewolucji.

Szkolenie odbędzie się 8 maja 2025 r., w godz. 9:00-16:00, na platformie ClickMeeting. Będzie prowadzone w języku angielskim. Osoby zainteresowane udziałem mogą zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie.

Newsletter