Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Biotechnologia

IV Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Mykologicznego
Data rozpoczęcia:
2024-09-20
Data zakończenia:
2024-09-22
Organizator:
Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polskie Towarzystwo Mykologiczne oraz Sekcja Biotechnologia Grzybów PTMyk
Miejsce
Lublin

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, połączonej z Walnym Zgromadzeniem PTMyk. Konferencja odbędzie się w dniach 20-22 września 2024 r. w Lublinie. Organizatorami tegorocznej Konferencji są Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk,Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Polskie Towarzystwo Mykologiczne oraz Sekcja Biotechnologia Grzybów PTMyk.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Doskonała nauka II” – Wsparcie konferencji naukowych – nr projektu KONF/SP/0166/2023/01 – kwota dofinansowania 137 800,00 zł, całkowita wartość projektu 153 800,00 zł.

Cele i zakres konferencji 

Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć mykologii w kontekście współczesnych, europejskich i światowych trendów związanych z jakością środowiska, bioróżnorodnością, fitopatologią, a także ekologią i ochroną grzybów. Konferencja ma na celu również promowanie mykologii stosowanej i biotechnologii oraz najnowszych metod badania grzybów obejmujących genomikę, genetykę i biologię molekularną, które pozwalają poznać lepiej biochemię i fizjologię grzybów, a także ich znaczenie w wielu dziedzinach gospodarki.

Celem Konferencji jest ponadto przedstawienie najnowszych osiągnięć w badaniach z zakresu metagenomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki i ich zastosowań w mykologii, a także zrozumienie interakcji pomiędzy grzybami i innymi mikro- i makroorganizami w różnych środowiskach oraz ich znaczenia dla rozwoju gospodarki leśnej, rolnictwa i zrównoważonego rozwoju.

Kolejnym celem konferencji jest organizacja sesji terenowej dotyczącej upowszechniania i nauki prawidłowego zbioru i kolekcjonowania owocników grzybów. Uczestnicy sesji będą mieli możliwość zbierania owocników grzybów z obszaru Lasów Kozłowieckich, które będą identyfikowane i gromadzone podczas ostatniego dnia konferencji w formie wystawy. Ze względu na bardzo ważną rolę mykologów-amatorów, działających w ramach Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, w tej sesji zostaną poruszone kwestie ich roli w promocji i upowszechnianiu mykologii w Polsce. W ramach najbliższej edycji konferencji planowane jest też Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, podczas którego nastąpią wybory Zarządu PTMyk na kolejną kadencję.

Przewidujemy organizację następujących sesji naukowych:

* Sesja I: GRZYBY W FITOPATOLOGII,

* Sesja II: MYKOLOGIA MEDYCZNA,

* Sesja III: INTERAKCJE I EKOLOGIA GRZYBÓW,

* Sesja IV: BIOTECHNOLOGIA GRZYBÓW,

* Sesja V: BIORÓŻNORODNOŚĆ I EWOLUCJA GRZYBÓW

Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk

Newsletter