Zainteresowanie produktami, które odznaczają się szczególnymi wartościami odżywczymi jest podyktowane nowymi trendami, które promują zdrowy tryb życia w połączeniu z doskonałą kondycją psychofizyczną. W związku z tym niezbędne jest poszukiwanie żywności o wysokiej wartości żywieniowej i określonych właściwościach prozdrowotnych.
Pierwszy raz pojęcie żywności o szczególnych wartościach zdrowotnych pojawiło się w Japonii. Szczególne walory owej żywności muszą zostać potwierdzone wynikami badań naukowych min biochemicznych ,biologicznych oraz klinicznych, które byłyby obserwowalnym dowodem korzystnego działania na zdrowie ludzkie. Według Europejskiej definicji za żywność funkcjonalna uznaje się środki spożywcze o udowodnionym na podstawie reprezentatywnych badań naukowych, korzystnym, ponad ich efekt odżywczy, wpływie na funkcjonowanie organizmu
W myśl definicji ustalono, że żywność ta powinna:
- być produktem spożywczym otrzymanym z naturalnych składników,
- stanowić podstawowy element codziennej diety,
- wpływać korzystnie na procesy fizjologiczne organizmu, a szczególnie:
- zwiększać odporność organizmu,
- przeciwdziałać chorobom, w tym dietozależnym,
- sprzyjać leczeniu określonych chorób,
- sprzyjać dobrostanowi fizycznemu i psychicznemu,
- spowalniać procesy starzenia się organizmu
Żywność funkcjonalna musi przypominać żywność tradycyjną i wykazywać korzystne działanie w ilościach zwyczajowo spożywanych z dietą.
W USA żywność funkcjonalna stanowi ponad połowę sprzedawanych produktów żywnościowych. Największym powodzeniem cieszą się przetwory zbożowe , napoje bezalkoholowe oraz produkty przetwórstwa mlecznego. W Europie żywność funkcjonalna to głównie produkty zbożowe i mleczne przetwory.
Red.Agata Bednarek
KOMENTARZE