Zmodyfikowany szczep Eschirichia coli do produkcji biopaliw
Grupa naukowców z Joint BioEnergy Institute (JBEI) przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych zmodyfikowała nowy szczep Eschirichia coli (E.coli) zdolny do wydajniejszej produkcji biodiesla bezpośrednio z biomasy.
Dzięki naturalnej zdolności do syntezy kwasów tłuszczowych oraz łatwych modyfikacji genetycznych, szczep bakterii E.coli idealnie nadaje się do badań nad produkcją biopaliw. Kombinacja drobnoustroju oraz nowo wprowadzonych reakcji biochemicznych pozwalają na wytworzenie estrów (biodiesla), alkoholi oraz wosku bezpośrednio z cukrów prostych.
„ W wyniku biosyntezy bakteryjnych kwasów tłuszczowych są produkowane tłuszcze związane z nośnikiem białkowym, które gromadząc się w komórce hamują wytwarzanie dodatkowych kwasów tłuszczowych,” - twierdzi Eric Steen, członek zespołu z JBEI. - „ W warunkach normalnych E. coli nie wytwarza nadmiaru kwasów tłuszczowych, lecz odcinając je od nośnika białkowego, możemy odblokować naturalną właściwość drobnoustroju do wytwarzania tłuszczy, a zatem zwiększyć ilość cennych produktów, czyli biopaliw. Ponadto nowo zmodyfikowana bakteria E. coli nie będzie pobierać tych kwasów do swoich przemian metabolicznych oraz wykorzystywać je do wytwarzania energii.”
Zdaniem naukowców, zastosowanie zmodyfikowanego szczepu E.coli do przemiany biomasy do biodiesla pozwoli na eliminację żywności jako surowca do produkcji biopaliw.
źródło: domesticfuel.com
KOMENTARZE