Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zjawisko antykoncepcji w perspektywie społeczno-kulturowej
25.03.2011 , Tagi: , bioetyka

W dniach od 1 do 2 kwietnia 2011 r. w Zachełmiu koło Karpacza odbędzie się konferencja nosząca tytuł „Zjawisko antykoncepcji w perspektywie społeczno-kulturowej”. Organizatorem wspomnianej konferencji jest Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Akademia Medyczna we Wrocławiu.

Środowiska organizujące omawianą konferencje postawiły sobie za cel ukazania społeczno- kulturowego  fenomenu antykoncepcji. Z fenomenem tym wiążą się takie zagadnienia, jak: kwestia dostępności do preparatów antykoncepcyjnych, a także skuteczności działań omawianych środków farmakologicznych oraz dyskusje etyczno- prawne związane z wprowadzaniem działań mających na celu ograniczenie możliwości reprodukcyjnych (aborcja, sterylizacja). Wśród osób zajmujących się tematem antykoncepcji odnaleźć można żywe zainteresowanie zagadnieniami różnic w stosunku do różnych odmian technik ograniczających płodność, a więc działań farmakologicznych oraz fizycznych.  Nie mniej istotny jest, po pierwsze kontekst kulturowy akceptacji lub jej braku dla stosowania wspomnianych preparatów oraz po drugie aspekt realnego wpływu na społeczeństwo, jaki posiada wyraźna popularność stosowania technik oraz środków mających działanie antykoncepcyjne. Zagadnienia te zapewne będą żywo dyskutowane w trakcie obrad.

 

Wydaje się, iż organizatorzy konferencji w trafny sposób odczytali nastoje społeczeństwa, które w ciągu ostatnich kilku lat regularnie „karmione jest” informacjami o charakterze bioetycznym. Zagadnienie stosowania środków antykoncepcyjnych w ostatnim czasie badane było zarówno przez środowisko polskich ginekologów, jak i przez kolejne pracownie badań opinii publicznej. Liczne badania opisywanego zjawiska wskazują, że jego akceptacja w społeczeństwie mieści się w przedziale od 40 do ponad 60 proc. (badania OBOP, CBOS oraz analizy prowadzone m. In przez prof. R Dębskiego). Z drugiej jednak strony nawet proaborcyjne środowiska zwracają uwagę, iż w społeczeństwie polskim radykalnie maleje akceptacja dla zabiegów przerywania ciąży.

 

Spodziewać się należy, iż konferencja oraz, miejmy nadzieję powstała po niej monografia spotka się z dużym zainteresowaniem środowiska naukowców reprezentujących zarówno nauki medyczne, jak i humanistyczne. Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Akademia Medyczna we Wrocławiu w 2009r. wraz z Instytutem Socjologii KUL zorganizował konferencję pt „Doświadczenie choroby w perspektywie badań interdyscyplinarnych”. Powyższe spotkanie dało szanse na ukazanie zjawiska choroby z perspektywy z jednej strony lekarza praktyka, a z drugiej historyka medycyny badającego dzieje np. opieki hospicyjnej. Miejmy nadziej, iż również opisywane konferencja pozwoli na dogłębną interdyscyplinarną analizę zjawiska antykoncepcji, co z pewnością posiadać będzie realne przełożenie na codzienną praktykę nie tylko kliniczną, ale również prawniczą oraz wychowawczą.


Źródło: internet
Oprac.: Błażej Kmieciak

 

 

KOMENTARZE
Newsletter