Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Zielona energia” receptą na bezrobocie?
10.02.2012

 

Inwestycje w tak zwane „zielone technologie” są dla krajów Unii Europejskiej znacznie bardziej opłacalne od bezpośredniego dotowania na przykład rolnictwa – wynika z międzynarodowego raportu organizacji ekologicznych.

Z analizy przygotowanej przez WWF, BirdLife Europe, CEE Bankwatch, Conservation International, European Environment Bureau, Friends of the Earth i Transport and Environment wynika, że zwiększenie poziomu tak zwanych “zielonych inwestycji” opłaca się Unii Europejskiej znacznie bardziej, niż przekazywanie dodatkowych środków finansowych. Okazuje się, że przekazanie 1 miliarda euro dla programu Natura 2000 może wygenerować aż 29 tysięcy nowych miejsc pracy. Ta sama kwota przekazana bezpośrednio na konkretne inwestycje może również stworzyć kolejne 52 tysiące miejsc pracy w sektorze OZE.

Inwestowanie w „zielone technologie” – w tym przede wszystkim w odnawialne źródła energii takie, jak biogazownie, bioelektrownie, czy uprawy roślin energetycznych – pozwoli także znacznie szybciej osiągnąć strategiczne cele środowiskowe stawiane przez Unię.

Co ciekawe – raport ten stoi w jawnej opozycji wobec działań rządów niektórych Państw Członkowskich EU. Dosłownie kilka dni temu premier Hiszpanii zapowiedział chwilowe wstrzymanie dopłat do wytwarzania „zielonej energii”, w tym między innymi kogeneracji i spalania śmieci. Cięcia te mają w założeniu spowodować oszczędności rzędu aż 160 milionów euro.

Z decyzją hiszpańskiego polityka nie zgadzają się przedstawiciele branży, której bezpośrednio dotkną przewidziane posunięcia. Twierdzą bowiem – podobnie jak stojący za wspomnianym wcześniej raportem ekolodzy – że tym samym może znacznie pogorszyć się i tak już trudna sytuacja na rynku pracy.

W Polsce inicjatywy proekologiczne teoretycznie są wspierane. W drugim kwartale tego roku ruszyć ma na przykład kolejna już tura konkursu o dofinansowania na budowę małych biogazowni rolniczych. Z drugiej jednak strony zarówno przedstawiciele rządu, jak i branży energetycznej twierdzą, że sektor OZE nigdy nie uzyska w kraju znaczącej pozycji. Co więcej, poddana właśnie konsultacjom społecznym nowa ustawa dotycząca OZE zdaje się całkowicie pomijać kryteria tak zwanego „zrównoważonego rozwoju” oraz burzyć to, co dotąd zostało zbudowane.

Prezes Rafako - Wiesław Różacki - stwierdził podczas niedawnej dyskusji w ramach forum „Zmieniamy polski przemysł”: „Wszystkie źródła, które można zebrać do kategorii OZE, są to źródła, które w normalnym, dużym systemie energetycznym mogą być tylko źródłami uzupełniającymi, ale nigdy nie będą stanowiły podstawy” – informuje portal „Rynek Infrastruktury”.

Przykład krajów takich, jak Dania, Szwecja, czy Szwajcaria pokazuje jednak, że może być inaczej. Oczywiście – wszystkie one dysponują zupełnie inną  niż Polska strukturą geograficzną. Trudno się więc spodziewać, by w Polsce w niedługim czasie głównym wytwórcą energii stały się farmy wiatrowe – tak, jak to dzieje się w Danii.

Kraj nadwiślański słynie jednak na całą Europę ze swojego rolnictwa. Jest to niewątpliwie w dużej mierze skutek uboczny panujących tu przez długie lata komunizmu  i socjalizmu, które pozostawiły po sobie znaczne zapóźnienia technologiczne i know-how w tym sektorze gospodarki – tym samym przyczyniając się pośrednio do tego, co dziś święci triumfy na całym świecie pod nazwą „rolnictwa ekologicznego”. Jednak to właśnie to rolnictwo może stać się siłą napędową polskiej „zielonej” energetyki. Biogazownie, bioelektrownie i elektrociepłownie oparte na spalaniu biomasy wydają się mieć w Polsce olbrzymią przyszłość.

Bez wątpienia również doskonale wpisują się zarówno w politykę środowiskową Unii Europejskiej, jak i we wnioski z przedstawionego przez organizacje ekologiczne międzynarodowego raportu dotyczącego „zielonych inwestycji”.

 

oprac. Adam Czajczyk

źródła: Rynek Energii Odnawialnej, Rynek Infrastruktury, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter