Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zagrożenie ze strony herbicydów w uprawach GM
25.11.2009
22 listopada2009 r. ukazał się raport amerykańskiej organizacji rolniczej na temat „Wpływ genetycznie modyfikowanych upraw na zużycie pestycydów w Stanach Zjednoczonych: pierwszych 13 lat”.
Według informacji podanych w raporcie, znacząco zwiększyło się zużycie pestycydów w uprawach genetycznie modyfikowanych (GM) soi, kukurydzy oraz bawełny. Powoduje to gwałtowny wzrost ilości chwastów odpornych na działanie obecnie stosowanych środków chemicznych do ich zwalczania.

Doktor Charles Benbrook autor raportu twierdzi, że za taką sytuacje w Stanach Zjednoczonych jest odpowiedzialny herbicyd Roundup produkowany przez firmę Monsanto. Substancja, która zamiast chronić rośliny przyczyniła się do wzrostu liczby tzw. superchwastów, które nie ulegają działaniu herbicydu. W związku z czym rolnicy zostali zmuszeni do wielokrotnego zwiększenia dawki środku chemicznego.

W konsekwencji uprawy są w dużym stopniu „faszerowane” toksycznym związkiem chemicznym,a to z kolei powoduje skażenie hodowanych roślin i zagrożenie dla konsumenta.

Dodatkowo duże straty pieniężne ponoszą właściciele pól. Zgodnie z danymi raportu, obecnie zużywa się o około 144 tys. ton pestycydów więcej niż 13 lat temu. Również i ceny na substancje chwastobójcze znacznie wzrosły od tego czasu.

KOMENTARZE
Newsletter