Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyzwania dla producentów biopaliw
18.02.2011

Ciągle rosnące koszty wydobycia paliw kopalnych, kurczenie się zasobów naturalnych oraz obawy związane ze zmianą klimatu, przyśpieszają rozwijanie się alternatywnych metod pozyskiwania energii, które mogłyby pokryć nasze zapotrzebowanie na transport. 

Badania naukowe dowodzą, że najbardziej obiecującym z obecnie dostępnych zamienników dla paliwa kopalnego są paliwa ciekłe, otrzymywane z biomasy celulozowej. Te zaawansowane technologicznie paliwa biologiczne mają wiele zalet, które czynią je numerem jeden wśród obiektów badań: są paliwem odnawialnym, którego spalanie nie przyczynia sie do wydzielania szkodliwych gazów, w tym dwutlenku węgla.  

Biomasa celulozowa może być transportowana przez istniejące rurociągi i z powodzeniem zostać użyta w dzisiejszych modelach silników, zastępując benzynę, bez zmniejszenia ich wydajności.

W chwili obecnej to potencjalne możliwości zastosowania biopaliw. Teraz naukowcy muszą skupić się na rozwiązaniach technologicznych wyprodukowania paliw biologicznych wysokiej jakości w taki sposób, aby mogły one rywalizować z benzyną i jednocześnie były trwałe.

Oprócz opisanych powyżej technicznych wyzwań , na przeszkodzie stoją również inne ważne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę. Mowa tu o czynnikach społecznych, gospodarczych i środowiskowych. "Te aspekty zostały nam narzucone przez ekonomię i rynek, ograniczone  zasoby naturalne, ryzyko zdrowotne, zmiany klimatu, zakłócenie funkcjonowania łańcuchów troficznych, ograniczonej dostępności wody i gospodarkę gruntową" - to wypowiedź Thomas'a McKone, eksperta w dziedzinie oceny ryzyka zdrowotnego, który współpracuje z Państwowym Laboratorium Lawrence’a Berkeley (Berkeley Lab) i Uniwersytetem Kalifornii (UC) w Berkeley.

McKone jest głównym autorem raportu pod tytułem "Wielkie wyzwania dla biopaliw", który został sfinansowany przez Energy Biosciences Institute (EBI), będącą spółką składającą się z UC Berkeley, Berkeley Lab, Uniwersytet Illinois i energetycznej korporacji BP.

Raport ten zawiera  siedem ważnych wyzwań, które muszą zostać wzięte pod uwagę, aby biopaliwa mogły stać się skuteczną alternatywą paliw kopalnych, w pełni przyjazną dla  środowiska

McKone jest współliderem projektu EBI pod nazwą "Program oceny cyklu życiowego". Tak zwana Ocena cyklu życiowego (A life-cycle assessment - LCA) stosowana jest zwykle w celu oceny potencjalnego wpływu produktu albo działalności na ludzkie zdrowie i środowisko przez cały cykl jego trwania: od momentu wytworzenia do pozbawienia funkcjonalności.

W kontekście biopaliw, McKone i inni współautorzy zidentyfikowali następnych siedem poważnych aspektów, wśród których znalazły się  porozumienie z rolnikami i gospodarka gruntami. Produkcja biomasy pod biopaliwa może wyprzeć istniejące na tych terenach uprawy, wykorzystywane jako pokarm dla ludzi, zwierząt i stanowiące materiał włókienniczy, co może podnieść cenę tych dóbr na światowych rynkach. Taka sytuacja może doprowadzić do zwiększenia wyrębu drzew pod nowe tereny uprawne, co tylko pogorszyłoby i tak szybko postępujące zmiany klimatu.

Większość obaw wokół biopaliw zawartych w Programie cyklu życiowego wynika z braku wiedzy na temat  przeprowadzanych obecnie procesów ich wytwarzania, a także możliwości ich rozwinięcia się w niedalekiej przyszłości. Potrzebne są także wiarogodne badania nad wpływem biopaliw na zdrowie ludzi i zwierząt.

Źródło: www.biofueldaily.com

Oprac. Agata Wierzchowska

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter