Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wysokie ceny… cukru
09.03.2011

W ostatnim czasie inwestorzy chętnie lokowali swoje aktywa w firmach, które zajmują się dystrybucją paliw zwłaszcza ropy naftowej. Okazuje się, że na cukrze również można zarobić i to wcale nie małe pieniądze.

Według danych ceny cukru na rynkach światowych tylko w ostatnim czasie wzrosły o ponad 60 procent. W ciągu ostatnich 24  miesięcy  cena tego produktu wzrosła o 130 procent w porównaniu do stanu sprzed dwóch lat. 

Maksimum ceny przypadło na luty 2011 gdzie surowiec osiągnął wartość 33 dolarów za funt surowca. Cukier na razie nie jest wyznacznikiem dobrobytu jednak dzięki produkcji tego dobra swoją pozycję umacniają państwa, które do tej pory nie odgrywały znaczącej roli na rynkach światowych.

Ponad połowa światowych zasobów cukru jest skupiona w Brazylii.  Brazylijczycy są liderem w produkcji cukru i zarazem są największym eksporterem tego surowca. Czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na cenę cukru jest cały czas rosnąca cena baryłki ropy naftowej.

Brazylia stała się potentatem upraw ze względu na anomalia pogodowe, które spowodowały duże straty na rynkach w innych krajach. Od tamtej pory wzrosła również obawa, że sytuacja może się powtórzyć czego również odzwierciedleniem jest wzrost cen.

Wzrastające ceny żywności przyczyniły się do tego, że  coraz więcej krajów dotknęła bieda a jedzenie stało się luksusem na który nie każdy może sobie pozwolić. Ciężka sytuacja panuje obecnie w krajach azjatyckich  gdzie jedzenie głownie dostarczane jest przez pomoc humanitarną.

Czy Polacy mają się czym martwić ?

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapewnia, że ceny żywności nie wzrosną więcej niż  zaledwie kilka procent. Wzrost cen nie doprowadzi więc do żadnej rewolucji cenowej w naszym kraju.  Są również tacy którzy zapowiadają wzrost o 10 procent. Minister jednak uspokaja i niepokojące predykcje zrzuca na zwykłe ”straszenie” ekonomistów.

GUS w opublikowanym raporcie podał , że ceny towarów oraz usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,8 procent w stosunku do ubiegłego roku.

 

Red.  Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter