Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyniki akcji organizacji ekologicznych: milion Europejczyków przeciw GMO
14.10.2010
Pół roku temu organizacje Avaaz i Greenpeace rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) na terenie Unii Europejskiej do momentu usprawnienia systemu ich autoryzacji i kontroli. 28 września ilość zebranych podpisów przekroczyła 1 milion. Kolejne wciąż napływają.

„Europejczycy wiedzą, że GMO to złe rozwiązanie zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i rolnictwa. Ogromne poparcie dla naszej inicjatywy pokazuje, że ludzie chcą aby Komisja Europejska z komisarzem Barroso na czele, przestała forsować GMO i poważnie zajęła się oceną ryzyka, jakie ze sobą niosą. Obywatele krajów Wspólnoty domagają się od Komisji wprowadzenia moratorium na uprawy GMO dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie naukowe i etyczne wątpliwości z nimi związane.” – powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii „Stop GMO” w polskim Greenpeace.

Przedstawiciele Avaaz i Greenpeace poinformują przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso o wyniku inicjatywy i przekażą mu podpisy w najbliższym czasie. Oprócz żądania moratorium na uprawy GMO wzywają także do utworzenia „niezależnego i etycznego ciała naukowego”, które zajmie się oceną wpływu GMO na zdrowie ludzkie, rolnictwo i środowisko. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności nie spełnia już wspomnianych kryteriów

Inicjatywę podjęto w następstwie decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej do upraw w UE zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora z wbudowanym genem odporności na niektóre antybiotyki. Decyzja ta lekceważy jednogłośny apel krajów członkowskich z grudnia 2008 roku o ulepszenie procesu oceny ryzyka produktów GMO oraz określenie ich wpływu na rolników i konsumentów. Kilka państw UE, w tym Polska, pozwało Komisję Europejską przed Europejski Trybunał Stanu za dopuszczenie do uprawy ziemniaka Amflora

„Decyzja polskiego rządu o przyłączeniu do grupy krajów kwestionujących działanie Komisji Europejskiej w sprawie autoryzacji ziemniaka Amflora bardzo nas cieszy. Warto, żeby rząd dostrzegł także zagrożenie, które powodują nielegalne uprawy kukurydzy GMO w Polsce i zakazał ich na bazie obowiązującego prawa.” - dodała Miś.

Źródło: rolnicy.com
KOMENTARZE
Newsletter