Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykorzystanie strategii wirusa wścieklizny w dostarczaniu siRNA do centralnego układu nerwowego
22.08.2007
Kluczowym elementem ograniczającym poszukiwanie nowych leków, mających zastosowanie w terapii chorób układu nerwowego, jest ich transport przez barierę krew mózg.
Kumar współpracownicy przedstawili w magazynie Nature wyniki swoich badań ukazujące bezpieczny i nieinwazyjny sposób dostarczania terapeutycznych cząsteczek siRNA do mózgu.

Autorzy wykorzystali strategię występującą naturalnie w przyrodzie, umożliwiającą wirusowi wścieklizny inwazję komórek nerwowych i rozprzestrzenianie się w mózgu. Wykazano, że peptyd uzyskany z białka wirusowego RVG specyficznie wiąże się z receptorami nikotynowymi dla acetylocholiny obecnymi na komórkach nerwowych oraz na śródbłonku naczyń bariery krew-mózg, co prawdopodobnie umożliwia zależną od receptora transcytozę.


Aby związać ten peptyd z cząsteczką siRNA dodano do niego dodatnio naładowany nanopeptyd złożony z arginin. Fuzja ta umożliwiła następnie związanie negatywnie naładowanego siRNA, w konsekwencji czego powstał konstrukt siRNA-peptyd RVG-argininy

 

W badaniach in vitro wykazano, że taki konstrukt wycisza ekspresję genów, przeciwko którym skierowane było siRNA. Zadawalające wyniki uzyskano także w eksperymentach in vivo, podczas których podawano myszom konstrukt ze znakowanym fluorescencyjnie siRNA. Zaobserwowano fluorescencję (co świadczy o obecności siRNA) specyficzną w mózgu, oraz jej brak w wątrobie i śledzionie.

 

Potencjalne kliniczne zastosowanie zostało przedstawione z użyciem wcześniej znanego siRNA, które chroni przed infekcją płodu myszy przez wirus encefalopatii (JEV). Badaczom udało się uzyskać 80% przeżywalność, w porównaniu do 100% śmiertelności myszy kontrolnych, którym nie podawano konstruktu.

 

System dostarczania specyficznie do mózgu oparty o peptyd RVG może być wykorzystany nie tylko jako nośnik siRNA i innych małych terapeutycznych cząsteczek, ale również jako narzędzie do analizy funkcji genów w centralnym układzie nerwowym.

 

 

Źródło: Nature Reviews

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter