Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Więcej zboża z hektara
10.12.2008
Research Triangle Park- jeden z najstarszych i największych ośrodków badawczych w Północnej Ameryce prowadzi badania na kukurydzy, soi, ryżu i pszenicy.
Poprzez ingerencje w genom zwiększają przystosowania tych roślin do ciężkich warunków jak i do wytwarzania większej ilości składników odżywczych. W ciągu ostatnich dwóch dekad zmodyfikowano wiele roślin uprawnych, które pozyskały wiele korzystnych cech takich jak tolerancja na herbicydy czy też odporność na szkodniki. Dopiero od niedawna prowadzone są badania na ryżu i pszenicy ze względu na niechęć rolników i konsumentów.


BASF, niemiecki gigant chemiczny, zaczyna się rozwijać. Według jego zarządu sytuacja na rynku będzie się zmieniać. Popyt jak i liczba ludności będzie zwiększała się, a areał pozostanie taki sam lub nawet mniejszy. Dyrektor zarządu BASF powiedział, że badania są na bardzo obiecującym poziomie, inwestują w poletka doświadczalne i są pełni sukcesu. Prace badawcze nad pszenicą są dopiero w trakcie. BASF rozważa także prowadzenie badań na roślinach, które będzie można wykorzystać do produkcji biopaliw.

W Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i części Azji zauważa się coraz łagodniejszy stosunek do upraw genetycznie modyfikowanych. Wiąże się to z dążeniem do zwiększenia wydajności i zysków ze sprzedaży nasion. Szacuje się, że rynek ten do 2015r. będzie wart 15 mld $. Walka o rynek jest zaciekła. Obecnie firma Monsanto posiada 95% udziałów na rynku ale będzie musiała się podzielić zyskami z takimi firmami jak Syngenta, Pionier, Bayer CropScience czy Dow Agrosciencies. W celu umocnienia swojej pozycji Monsanto połączył się  z BASF dwa lata temu. Firmy planują zainwestować 1,5 miliarda dolarów w ciągu dwóch dziesięcioleci na wprowadzenie nowych upraw genetycznie modyfikowanych na rynek. Współpraca jest obsługiwana przez Bill`a i Melinie Gates.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter