Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Polsce powstanie fabryka biopaliw
27.12.2011

 

Polska dostanie 20,8 milionów euro pożyczki z EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego)  na budowę fabryki biopaliw w Goświnowicach. Fundusze EBI pomogą Polsce w osiągnięciu celu polegającego na zwiększeniu do 10% udziału energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu do 2020 roku. Poza tym dzięki temu projektowi Polska stanie się mniej zależna od importu energii i powstaną nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich południowej Polski.

Fabryka biopaliw w Goświnowicach

Planowany zakład w południowo-zachodniej Polsce jest jedną z pierwszych takich inwestycji w Europie, które wspiera EBI. Fabryka ma produkować rocznie 139 milionów litrów bioetanolu. Jako produkt uboczny produkcji bioetanolu powstanie 100 tysięcy ton paszy zwierzęcej, z kukurydzy importowanej i uprawianej lokalnie. Ponadto projekt pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co jest zgodne z ustawodawstwem UE dotyczącym wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w transporcie.

Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, którego zadaniem jest integracja, zrównoważenie rozwoju oraz generowanie spójności gospodarczej i społecznej państw członkowskich UE przez finansowanie projektów inwestycyjnych.

 EBI ma zamiar przeznaczyć na inwestycje w Polsce 12 mld złotych. W najbliższym czasie ma rozpocząć się realizacja projektów dotyczących zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, modernizacja i ulepszenie urządzeń oraz instalacji służących do redukcji emisji dwutlenku węgla, badania i rozwoju oraz bezpieczeństwo dostaw energii.

Fabryka biopaliw w Goświnowicach

Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu, finansowanych przez Bank w Europie...

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił kredytu w wysokości ponad 20 milionów euro - Fabryce Produkcji Etanolu „GOŚWINOWICE” w Głębinowie k. Nysy. Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu, finansowanych przez Bank w Europie. Fabryka na Opolszczyźnie produkuje biokomponenty do paliw z kukurydzy.

Jakie będą efekty i czy projekt okaże się sukcesem, pokaże czas.

Źródło:

PAP

„Rzeczpospolita”

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter