Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
USA: nowa technologia wytwarzania bioetanolu
10.09.2008
Naukowcy z Darthmouth's Thayer School of Engineering oraz Mascoma Corporation dokonali odkrycia, które może odegrać kluczową rolę w produkcji dużych objętości etanolu z celulozy.
Polega ono na genetycznej modyfikacji bakterii termofilnej, która w procesie fermentacji wytwarza jedynie etanol.

„Nasze prace są ogromnym krokiem naprzód w kwestii usprawnienia procesu przetwarzania niejadalnej biomasy celulozowej (drewna, trawy oraz wielu materiałów odpadowych) na etanol” - twierdzą naukowcy. „Nasze rozwiązanie posiada również dodatkową zaletę – drogie enzymy stosowane w produkcji etanolu z celulozy mogą być wytwarzane przy użyciu dużo tańszej, zmodyfikowanej bakterii”.

Odkrycie amerykańskich naukowców jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do produkcji bioetanolu z surowców celulozowych przy wykorzystaniu drobnoustrojów bez dodawania dodatkowych enzymów.

Jest kilka głównych czynników, które sprawiają, że etanol pozyskiwany z celulozy jest wyjątkowo atrakcyjnym biopaliwem. Surowiec do produkcji, biomasa celulozowa, jest ogólnodostępny i nie konkuruje o powierzchnię z uprawami spożywczymi. Etanol jest również konkurencyjny cenowo względem benzyny. Całkowity obieg węgla w procesie wytwarzania etanolu, spalania go oraz ponownego odtworzenia biomasy charakteryzuje się prawie zerowym bilansem emisji gazów cieplarnianych. Bioetanol znajduje zastosowanie w obecnych silnikach o zapłonie iskrowym, często w postaci mieszanki z benzyną, oraz w przyszłościowych ogniwach paliwowych.


Marcin Kubiak
źródło: bionity.com



Czytaj również:




KOMENTARZE
Newsletter