Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tak się robi biznes na energii odnawialnej - Photon Energy
13.07.2011

Historia energetyki słonecznej liczy sobie już tysiące lat. Teraz wkroczyliśmy w nową erę, wykorzystującą ten potencjał na szeroką skalę. Notowana na polskim rynku NewConnect firma Photon Energy, jest nowym graczem w branży energetyki słonecznej. Energia słoneczna stanie się naszym największym sojusznikiem w świecie, w którym wzrasta zapotrzebowanie na czysty i cenowo dostępny prąd, niezależność energetyczną oraz nietolerancję wobec paliw kopalnych i zanieczyszczenia powietrza.

Spółka może się pochwalić imponującym wzrostem w pierwszych latach działalności. Zintegrowany system zarządzania pozwala spółce kompleksowo angażować się w obsługę klienta, zarządzanie jakościowe i odpowiedzialną politykę ochrony środowiska.

Photon Energy była pierwszą zagraniczną spółka notowaną na polskiej małej giełdzie i stała się członkiem prestiżowego segmentu New Connect Lead. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii z technologii fotowoltaicznej – projektuje, buduje i zarządza elektrowniami słonecznymi, pomaga w zapewnieniu finansowania i ubezpieczenia takich inwestycji.

Projekty zrealizowane przez firmę Photon Energy, to odzwierciedlenie historii jej sukcesu. „W 2010 roku wygenerowaliśmy niemal 100mln euro przychodów, a od czasu utworzenia naszej spółki 30sto krotnie zwiększyliśmy nasz kapitał początkowy” – mówi Georg Hotar wiceprezes Photon Energy. „W I kwartale 2011 roku spółka osiągnęła już 18,9mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 288 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku.”

„Nasze podejście do biznesu jest zintegrowane w systemie downstream. Kontrolujemy cały proces  projektowania, wykonania oraz długoterminowej obsługi i konserwacji instalacji, dzięki czemu mamy możliwość swobodnego doboru technologii. W ostatnich kilku latach zdobyliśmy cenne doświadczenie podczas budowy 34 elektrowni o całkowitej mocy 32,5MW. Stworzyliśmy 4 głównej oddziały eksploatacyjne w obszarze downstream. Spółka Photon Energy jest także aktywna jako inwestor dysponujący portfelem udziałów w elektrowniach o łącznej mocy 23,5MW w Republice Czeskiej i Słowacji, a ponad to wykazuje 100% skuteczność w podłączeniu tych elektrowni do sieci w sposób pozwalający na uzyskanie optymalnej taryfy gwarantowanej” – mówi Michal Gartner, prezes Photon Energy.

„W Photon Energy z entuzjazmem podchodzimy do możliwości budowania naszej obecności w Niemczech, to jest kraju który pozostanie jednym z najważniejszych i najbardziej inspirujących rynków energetyki fotowoltaicznej, technologii przechowywania energii oraz wykorzystania energii odnawialnej w najbliższej przyszłości. Niemcy to dla nas w tej chwili największy rynek. W Niemczech szybko maleją taryfy FIT, ale jest to rynek z wysokim niezawodnym poziomem prawnym i regulacyjnym. Podczas gdy marże nie są tak wysokie, jak we Włoszech, rozwój i finansowanie bankowe są znacznie prostsze niż we Włoszech lub w Czechach czy kiedyś na Słowacji” – dodaje Georg Hotar.

„Ograniczenie taryfy gwarantowanej stanowi ogromne wyzwanie dla branży energetyki fotowoltaicznej. W firmie Proton Energy zdecydowaliśmy się na dywersyfikację naszych rynków i produktów, aby sprostać tej sytuacji. Weszliśmy już na rynki Słowacji, Włoch i Niemiec, a teraz uruchamiamy biznes w Australii, gdzie zapewniamy naszym klientom konkurencyjne rozwiązania w zakresie energetyki słonecznej. Patrząc w przyszłość, jesteśmy bardzo podekscytowani wyzwaniem jakie stawia przed nami parytet sieci” – komentuje Michal Gartner.

„Ponadto Australia jest nowym, ciekawym, rozwijającym się rynkiem. Warto tam być na samym początku, kiedy nie ma zbyt dużej konkurencji. Ten rynek posiada wszystkie warunki konieczne do tego aby zapewnić sukces tj.: mnóstwo energii słonecznej, rosnący popyt na energię, niedobór energii w wielu częściach kraju, stabilne otoczenie prawne oraz funkcjonujący rynek kapitałowo-bankowy. Rynek ten jest wciąż w fazie rozwoju ale zarówno władze lokalne, jak i na szczeblu krajowym, wydają się bardzo wspierać energetykę słoneczną. Ponadto, działalność w Australii będzie naturalnym hedginiem naszej działalności w Europie. Z kolei Włochy są bardzo konkurencyjne, ponieważ jest to rynek najbardziej atrakcyjny. Zatrudniliśmy zdolny zespół i delikatnie mówiąc, nasz poziom doświadczenia i organizacji musi zapewnić nam przewagę” – dodaje Hotar.

Spółka jest też zainteresowana inwestowaniem w Polsce. „Zauważyliśmy w Polsce rosnące zainteresowanie energią słoneczną. W gminach planowane są projekty unijne dotyczące budowy paneli słonecznych. Z powodu rosnących kosztów energii i możliwości zwiększenia liczby wydawanych certyfikatów odnoszących się do energii fotowoltaicznej, oczekujemy bardziej dynamicznego rozwoju polskiego rynku w 2012-2013 roku" – mówi Michal Gartner. ”Chcemy promować energię fotowoltaiczną w Polsce. Zamierzamy rozbudować nasze polskie biuro. Mamy też w planach kilka projektów.”

„Jesteśmy zintegrowanych deweloperem energii fotowoltaicznej, kontrolującym cały łańcuch wartości i pełny cykl życiowy elektrowni, od przygotowania projektu poprzez wykonanie instalacji, finansowanie i ubezpieczenie elektrowni fotowoltaicznych po pełną obsługę w trakcie jego 30letniej eksploatacji” – mówi wiceprezes Photon Energy.

„Energia fotowoltaiczna ma przed sobą ogromną przyszłość. W ubiegłym roku firma Photon Energy wybudowała wiele instalacji fotowoltaicznych, a wszystkie z nich osiągały bardzo dobre wyniki, przekraczając o ponad 40% zaplanowany poziom produkcji. Kontynuujemy nasz rozwój, starając się być na bieżąco z aktualizacją nowych systemów akumulatorów magazynowania oraz systemów wodorowych” – dodaje Kvetoslaw Mikulenka, Photon Energy.

W trzecim kwartale Photon Energy zamierza przenieść się z NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy. „Chcemy pozyskać w ofercie publicznej ok. 15-20mln zł na rozwój zarówno na naszych trzech głównych rynkach, jak i na inwestycje na nowych rynkach. To będzie emisja z prawem poboru – podkreśla Gartner.

red. Blanka Majda

Podziękowania dla przedstawicieli Photon Energy za współpracę.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter