Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
08.11.2010
14 – ego listopada br. po raz dziewiętnasty cały świat zwróci uwagę na diabetyków. Powód jest szczególny - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Z tej okazji, pod hasłem „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz!”, w weekend 13 - 14 listopada zostanie otwarte specjalne Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly w Centrum Handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Przez dwa dni, w godzinach 10.00 – 21.00 będzie można poznać tę niebezpieczną dla zdrowia i życia chorobę, spotkać się ze specjalistami oraz zmierzyć swój poziom cukru.

W weekend 13 - 14 listopada br. wszystkie osoby, które chciałyby zasięgnąć fachowej porady wykwalifikowanych pielęgniarek będą miały okazję odwiedzić Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly, zlokalizowane przy wejściu głównym w Centrum Handlowym Złote Tarasy (Warszawa, ul. Złota 59). Uczestnicy akcji będą mogli porozmawiać o swoich problemach zdrowotnych i otrzymają broszury informacyjne związane z tym aspektem choroby, który ich najbardziej interesuje. Osoby, które nie są pacjentami, ale w najbliższym otoczeniu mają osoby chore na cukrzycę, również otrzymają odpowiednie materiały informacyjne. Ponadto w Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly każdy chętny będzie mógł nieodpłatnie zbadać poziom cukru we krwi.

13 listopada dodatkową atrakcją będzie budowanie wielkiej piramidy z kostek cukru – symbolu ogromnej liczby chorych na cukrzycę w Polsce. W budowaniu piramidy uczestniczyć będą, m. in. goście specjalni chorujący na cukrzycę: Jacek Sadowski, basista zespołu muzycznego Leszcze oraz Wojciech Opatowicz, student, pasjonat wspinaczki wysokogórskiej.

Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly (cCEL), które przez dwa dni będzie gościć w CH Złote Tarasy to jedno ze 100 tego typu miejsc w Polsce, które realizują inicjatywę edukacyjną Eli Lilly Polska. Rola cCEL w profilaktyce cukrzycy jest coraz bardziej znacząca. „Od lipca 2007 roku przy placówkach służby zdrowia na terenie całej Polski powstało ponad 100 takich ogólnodostępnych ośrodków, w których dyżurują wykwalifikowane pielęgniarki edukacyjne.” – mówi Magdalena Jakubowska, manager ds. komunikacji korporacyjnej firmy Eli Lilly Polska. „Wszystkie zainteresowane osoby chore na cukrzycę, bądź posiadające chorych w swoim otoczeniu, mają tam bezpłatny dostęp do fachowych porad dotyczących np. właściwej diety, wysiłku fizycznego, metod samokontroli oraz zapobiegania powikłaniom (porady nie obejmują informacji o lekach). W ośrodkach cCEL do tej pory przeprowadzonych zostało już prawie 200 000 spotkań edukacyjnych. Ponad 60% pacjentów trafia do cCEL z polecenia lekarza diabetologa lub internisty.”

W Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly wykorzystywane jest unikalne narzędzie edukacyjne: Mapy Konwersacyjne™. Jest to zestaw ilustrowanych plansz, które w interesujący, angażujący pacjentów sposób pozwalają przeprowadzić dyskusje na tematy związane z cukrzycą. Tematyczne plansze opisane hasłami: „Życie z cukrzycą”, „Na czym polega cukrzyca”, „Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna” oraz „Rozpoczęcie insulinoterapii” pozwalają na poznanie choroby, zrozumienie jej przyczyn i skutków. Celem Map Konwersacyjnych™ jest zaangażowanie małych grup osób chorujących na cukrzycę do otwartej i wartościowej dyskusji na temat ich choroby.

Program jest prowadzony pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Już na początku swojej działalności Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly zostały pozytywnie zaopiniowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Pozytywną rolę programów edukacyjnych dotyczących cukrzycy docenia również prof. Władysław Grzeszczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jak podkreśla, cukrzyca i jej powikłania należą do pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych, a szacowana liczba chorych na cukrzycę w Polsce wynosi około 2,6 mln osób, z czego około 750 tysięcy nic nie wie o swojej chorobie. „W związku z tym należy prowadzić wszelkie inicjatywy edukacyjne, które mogą pomóc pacjentom zrozumieć swoją chorobę i lepiej ją kontrolować.” – podkreśla prof. Grzeszczak i zwraca uwagę na inne aspekty. „Z jednej strony ma to korzystny wpływ na funkcjonowanie osób z cukrzycą w życiu codziennym, z drugiej pomaga zapobiegać rozwojowi powikłań, takich jak choroby układu krążenia, nerek, układu nerwowego czy oczu, których leczenie stanowi bardzo poważne obciążenie dla budżetu państwa.”

Informacje o Światowym Dniu Walki z Cukrzycą
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day) obchodzony jest co roku, 14 listopada. Ustanowiony został w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation; IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Data ta została wybrana nieprzypadkowo – upamiętnia datę urodzin Fredericka Bantinga, który razem z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1921 roku. Dzień ten obchodzony jest przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i zapobiegania powikłaniom związanym z cukrzycą. Globalnym partnerem Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest firma Eli Lilly, wiodący producent innowacyjnych leków stosowanych m. in. w terapii cukrzycy. Firma Eli Lilly jest głęboko zaangażowana w poprawę jakości życia pacjentów z cukrzycą w Polsce.

Eli Lilly & Company, którego częścią jest Eli Lilly Polska, to amerykański koncern farmaceutyczny, specjalizujący się w opracowywaniu oraz produkcji innowacyjnych leków. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 38 000 osób, z których ok. 7 000 to pracownicy laboratoriów naukowo - badawczych. Ich celem jest poszukiwanie nowych metod walki z dotychczas nierozwiązanymi problemami medycznymi, a efektem – innowacyjne leki, pozwalające ludziom dłużej cieszyć się życiem i zdrowiem oraz radzić sobie w walce z przewlekłymi lub wręcz nieuleczalnymi dotąd chorobami. Koncern Lilly ma długą tradycję w tworzeniu przełomowych na skalę światową leków, szczególnie tych, stosowanych w leczeniu cukrzycy, chorób nowotworowych i chorób psychicznych. Firma opracowała też leki na choroby układu krążenia, sepsę, zaburzenia erekcji, osteoporozę czy ADHD. Eli Lilly przeznacza na badania i rozwój średnio 2,5 miliarda USD rocznie. W 2009 r. firma Eli Lilly & Co. przeznaczyła na badania i rozwój 4,4 miliardy USD.

Więcej informacji na www.lilly.pl
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter