Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Światowy Dzień Urody. Bądź najlepszą wersją siebie.
Sylwia Korczyńska, 09.09.2015 , Tagi: uroda, piękno
9 września obchodzimy Światowy Dzień Urody. Tego dnia warto zwrócić uwagę na to jak na przestrzeni lat zmieniały się kanony piękna oraz co możemy zrobić każdego dnia, w trosce o naszą urodę.

 

Uroda jest to zespół cech fizycznych, zewnętrznych walorów składających się na piękny wygląd. Na przestrzeni lat zmieniały się kanony kobiecej urody. W czasach prehistorycznych kobieta była uznawana za piękną, gdy posiadała zaokrąglone biodra oraz duże piersi.

Piękna kobieta starożytnego Egiptu była smukła, mocno umalowana i kładła duży nacisk na depilację całego ciała, w tym głowy.  Ideał piękna dla Greków i Rzymian przedstawia się w postaci Wenus z Milo o atletycznej budowie sylwetki.

  

Ascetyczna postać ideału średniowiecznej kobiety charakteryzowała się bladą cerą, jasnymi włosami oraz chudą i delikatną sylwetką.  Barokowe kobiety były tym piękniejsze im zakładały suknie o głębszych dekoltach ukazujących ich pełne piersi i krągłe kształty. Dwudziesty wiek, za sprawą coraz większej popularności kina, promował aktorki narzucające aktualne kanony urody. Pola Negri, Audrey Hepburn, Twiggy, Jane Fonda, Brigitte Bardot, Kim Basinger i Michelle Pfeiffer oraz  największa ikona piękna XX wieku Marilyn Monroe były dla ówczesnych kobiet inspiracją. 

Dzisiaj za piękno i seksapil podziwiamy kobiety o całkiem różnej budowie ciała i urodzie. Nie ma ścisłego szablonu piękna, ceniona jest indywidualność i wyjątkowość. Dzisiaj każda z kobiet może być piękna. Według francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa „Uroda była i będzie zawsze królową.” Jak więc dbać o swoją urodę, by być najlepszą wersją samej siebie?

Symetria twarzy i ciała, długość nóg, wzrost, wielkość piersi, nosa czy oczów to cechy, na zmianę których nie mamy większego wpływu lub mamy możliwość ich korekty jedynie przy użyciu skalpela. Są jednak cechy związane z atrakcyjnością, powtarzające się i pozostające niezmienne we wszystkich kulturach i epokach, na które mamy realny wpływ. Niewątpliwie taką uniwersalną cechą jest zdrowa i czysta skóra.

 

Oto 5 kroków dla zachowania pięknej skóry:

  1. Oczyszczanie. Zdrowa skóra to czyta skóra. Pamiętaj o pozbyciu się wszelkich zabrudzeń z twarzy 2 razy dziennie. Czynność ta jest szczególnie istotna wieczorem. Podczas snu, organizm wydala przez skórę substancje toksyczne, mogące w przypadku zatkanych porów być przyczyną powstania krost.
  2. Ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność układu sercowo- naczyniowego a w tym ukrwienie skóry. Komórki skory są lepiej natlenowane, mają pobudzoną przemianę materii a tym samym sprawniej usuwają toksyny.
  3. Sen. Wypoczęta skóra jest promienna oraz posiada zdrowy koloryt. Brak snu uwidacznia się pod postacią podkrążonych i opuchniętych oczu oraz ziemistej skóry.
  4. Słońce. Dla zachowania zdrowej skóry korzystne jest 10-15 minutowa ekspozycja na promieniowane słoneczne. Należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu filtrów UVA i UVB, by nie narazić się na przedwczesne powstawanie zmarszczek.
  5. Woda. Picie minimum 1,5 litra wody wspomaga transport, oczyszczanie organizmu z toksyn oraz nawilżanie skóry. 
Źródła

S. Tourles „Piękna i zdrowa skóra” Świat Książki, Warszawa 2006

http://jezyna.blox.pl/2010/07/Piekno-kiedys-piekno-dzisiaj-czyli-o-kanonach.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Atrakcyjno%C5%9B%C4%87_fizyczna

KOMENTARZE
Newsletter