Sprzeciw wobec decyzji Komisji Europejskiej w sprawie GMO
Komisja Europejska ma w środę przyjąć propozycję komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalli, dającą krajom członkowskim swobodę w podejmowaniu decyzji w sprawie upraw GMO na swoim terenie.
W efekcie przyjęcia tej uchwały w Polsce czy we Francji - obowiązywałby zakaz upraw roślin GMO, a na terenie innych – nie. Nie zatrzyma to jednak importu do Polski tanich, wyprodukowanych za granicą pasz GMO.
Zdaniem ministra Sawickiego unijny zakaz uprawiania i sprowadzania GMO byłby z korzyścią dla unijnego rolnictwa. Jednak takie rozwiązanie powinno obowiązywać w całej wspólnocie. W innym przypadku bowiem - gdy część państw dopuści uprawę genetycznie zmodyfikowanych rośli, a część nie - trudniej będzie europejskiemu rolnictwu konkurować na światowych rynkach.
"Polska jest przeciw. To zła propozycja, bo zrzuca odpowiedzialność z Komisji Europejskiej na państwa członkowskie" - powiedział Sawicki po zakończeniu posiedzenia Rady ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli.
Dopiero od 1 stycznia 2012 r. będzie obowiązywał w Polsce zakaz sprowadzania i używania w żywieniu zwierząt pasz zawierających składniki genetycznie modyfikowane (GMO).
red. Blanka Majda
KOMENTARZE