Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sprawdź, czy przyczyniasz się do powstawania smogu
Pod względem jakości środowiska Polska zajmuje 31. z 34 miejsc w zestawieniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ciągle odnotowujemy coraz bardziej niepokojące wzrosty stężenia szkodliwych substancji wykraczające daleko poza wszelkie normy. Jako główne przyczyny tego zjawiska wymieniane są: produkcja spalin, ogrzewanie domów węglem i spalanie odpadów w domowych piecach. Zapominamy jednak o tym, że jedną z ważnych przyczyn są także ludzkie błędy, jakimi najczęściej są: korzystanie z nieprawidłowych paliw, palenisk lub ich błędna obsługa. Czy możemy to zmienić i przyczynić się do ochrony środowiska?

 

Obecnie 49 proc. z 14 mln gospodarstw domowych w Polsce ma różnego rodzaju piece na paliwo stałe, którym jest głównie węgiel (ale w statystykach są również kominki na drewno). Według danych GUS, domowe piece węglowe to najbardziej nieekologiczna i przyczyniająca się do zanieczyszczenia powietrza pyłami i smogiem forma ogrzewania. Dlaczego wypadają one tak źle? Otóż największym problemem palenisk zasilanych paliwem stałym jest ich niepoprawne użytkowanie oraz wykorzystywanie niezatwierdzonych paliw.

Jak wobec tego użytkować domowe paleniska, nie zanieczyszczając środowiska? – Najważniejsze jest, aby wybierać nowoczesne kominki, wysokiej jakości paliwa, takie jak brykiet z węgla brunatnego czy suche drewno naturalne oraz dbać o odpowiednią obsługę. Istnieje szereg rozwiązań tego problemu. Prowadzimy obecnie wiele kampanii informacyjnych na temat prawidłowego ogrzewania, które przynoszą dobre wyniki w wielu krajach europejskich. Nie jest to trudne, jeśli zwróci się uwagę na kilka podstawowych szczegółów. Nie powinniśmy zakazywać używania domowych palenisk, ale zadbać o ich jakość – doradza Thomas Wenzel, przedstawiciel marki REKORD w Polsce.

Odpowiednie paliwa to przede wszystkim takie, które spełniają wymagania producenta paleniska. W zależności od rodzaju kominka, można używać jednego rodzaju paliwa lub paliwa kombinowanego. Poszczególne rodzaje paliw posiadają różne charakterystyki spalania – należy o tym pamiętać przy obsłudze kominka. Najpopularniejszymi z paliw dopuszczanych do użytku są: węgiel kamienny, brykiety z węgla brunatnego i drzewnego oraz pelety. Aby uzyskać odpowiedni efekt w palenisku, niezbędna jest dobra podpałka – w tym celu powinniśmy używać suchego, surowego drewna z możliwie najmniejszą zawartością kory.

Najczęściej popełniany błąd, prowadzący do zanieczyszczenia środowiska, to właśnie zły dobór paliwa do kominka. Aby zachować odpowiednie dostarczanie ciepła bez ingerencji w ekosystem, należy przede wszystkim unikać palenia odpadów i tworzyw sztucznych. Innymi często używanymi paliwami, które zanieczyszczają powietrze, są drewna impregnowane, brykiet z kory czy wilgotne drewno (takie z zawartością wody powyżej 25%). Dodatkowym czynnikiem działającym na niekorzyść środowiska jest używanie podpałki parafinowej.

Prawidłowa obsługa paleniska to taka, która gwarantuje czyste i wydajne spalanie. Kluczowymi dla przebiegu tego procesu są: właściwy wybór paliwa i dostarczenie tlenu oraz optymalny rozwój temperatury w piecu. – W przypadku, gdy używanym paliwem jest brykiet z węgla brunatnego, ważne jest prawidłowe ciepło startowe. Do tego celu powinny być wykorzystywane odpowiednie podpałki i drewno na podpałkę w wystarczającej ilości. Brykiety zapalają się najlepiej na równomiernym, gorącym podłożu z żaru – dodaje Thomas Wenzel.

Wybór odpowiedniego paleniska to częsty problem, z którym stykają się osoby planujące budowę domu. Najlepiej wybierać nowoczesne paleniska, które spełniają najwyższe wymagania. Są bezpieczne, eleganckie i łatwe w obsłudze, a dzięki zaawansowanej technice spalania mogą być szczególnie efektywne i mało emisyjne w użytkowaniu.

Użytkowanie palenisk domowych nie musi jednoznacznie wiązać się z zanieczyszczaniem środowiska, a coraz częściej wprowadzane zakazy korzystania z paliw stałych, takich jak drewno, wydają się być bezpodstawne. W ocenie kominiarzy z Krajowej Izby Kominiarskiej podobny zakaz, który miał miejsce w Krakowie, pozbawia konsumentów  - użytkowników mieszkań - możliwości używania zielonej energii z drewna i peletu. Można więc śmiało stwierdzić, że domowe paleniska nie muszą być przyczyną zanieczyszczeń powietrza, tylko ich złe użytkowanie wpływa negatywnie na środowisko.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter