Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Składnik marihuany - nowy lek na alergie skórne
08.06.2007
Ostatnie badania wskazują, że marihuana łagodzi skórne reakcje alergiczne.
Odkrycie może doprowadzić do stworzenia leków opartych na tetrahydrokannabinolu (THC), aktywnym składniku konopii indyjskiej, a przeprowadzone eksperymenty dotyczyły wpływu zarówno naturalnego, jak i syntetycznego THC.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn zgromadzili grupę myszy nie posiadających receptora dla kannabinoidów – form tetrahydrokannabinolu, które są naturalnie wytwarzane w organizmie. U tych zwierząt bardzo szybko dochodziło do poważnej alergii skórnej w wyniku kontaktu mysich uszu z niklem jako czynnikiem drażniącym.
Natomiast grupa myszy z receptorami kannabinoidowymi została wystawiona na działanie dwunitroflurobenzenu wskutek czego, w ciągu kilku minut poziom anandamidu – endokannabinoidu wzrósł od poziomu niewykrywalnego do 300 pmol/g analizowanej tkanki. Po podaniu 30 mg syntetycznego THC, podrażnienie skórne zmniejszyło się aż o połowę. Wyniki doświadczeń dostarczają dowodów, że endokannabinoidy są produkowane przez organizm dla złagodzenia odpowiedzi immunologicznej i tym samym powstrzymania reakcji alergicznej. Bardzo istotne znaczenie ma jednak fakt, że do znacznego zmniejszenia wydzielania cytokin dochodziło po podaniu syntetycznego THC.


Andreas Zimmer, kierownik grupy badawczej, zauważa, że ludzie cierpiący na astmę i egzemę (wyprysk kontaktowy) nie produkują wystarczająco dużo endokannabinoidów, więc terapia oparta na podawaniu pochodnych THC mogłaby być w przyszłości użyta do leczenia tego typu schorzeń. Badania dostarczyły także kolejnych dowodów, ze endoknnabionoidy mogą odgrywać znaczącą rolę w chorobach autoimmunologicznych. Jednak naukowcy ostrzegają chorych przed poważnymi skutkami ubocznymi stosowania marihuany jako środka leczniczego na własny użytek.


Źródło: www.newscientist.com 

 

 

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter