Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sejm RP zaakceptował nowelizację Prawa energetycznego
04.12.2009
2 grudnia 2009r. sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawa energetycznego (PE). Polegała ona na wprowadzeniu zmian w celu polepszenia poziomu konkurencji oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw energii.
Ministerstwo Gospodarki (MG)przygotowało nowelizację ustawy PE, która umożliwi zlikwidowanie problemów związanych ze sprzedażą energii elektrycznej po zaniżonych cenach w ramach jednej, pionowo zintegrowanej grupy.

Każde przedsiębiorstwo produkujące energię elektryczną będzie zobowiązano do sprzedaży do 15% tej energii rocznie przez giełdę towarową lub na internetowej platformie handlowej. Z tego obowiązku będą wyłączone spółki produkujące energię ze źródeł odnawialnych (OZE) i w kogeneracji.

Jednocześnie nowa ustawa wprowadza obowiązek wnoszenia zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie do sieci oraz udokumentowania możliwości budowy źródła energii. Dzięki czemu zostaną wyeliminowane sytuacji, w których firmy rezerwowali moce nie rozpoczynają inwestycji, blokując tym samym dostęp do sieci. W danym przypadku nowelizacja obejmuje tylko farmy wiatrowe. Będzie to zaliczka wysokości 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej dla elektrociepłowni wiatrowej o mocy większej niż 1 kW (kilo watt).

Oprócz tego zmiany w PE dotyczą również wytwarzanie biogazu rolniczego. Według nich będzie możliwe podłączanie biogazowni do niskociśnieniowych systemów przesyłowych. Pozwoli to na dostarczenie biogazu do odbiorców na terenach wiejskich, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości dostarczania gazu ziemnego.

Dodatkowo nowe przepisy zapewnią większe bezpieczeństwo kraju wobec dostaw energii elektrycznej. Minister Gospodarki będzie nadzorować pracę operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego (PSE Operator). Operatorzy także otrzymają prawo do wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. O zasadności takich ograniczeń każdorazowo będzie decydować prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Ponadto ustawa nakłada na przedsiębiorstwa produkujące energię obowiązek utrzymywania rezerw mocy wytwórczych oraz przygotowywania prognoz dotyczących modernizacji i budowy nowych źródeł energii elektrycznej.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 419 posłów, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.


źródło: MG
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter