Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ROZPORZADZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych
24.10.2011

Od grudnia 2009 roku mamy nowe ujednolicone Prawo Kosmetyczne. Jest to akt prawny, który wszystkie kraje członkowskie muszą przyjąć . Ustawodawca określił vacatio legis na dzień 13 lipca 2013 roku, ale niektóre jego elementy obowiązują już od stycznia 2010. Tymi obowiązującymi elementami jest regulacja substancji zaliczonych do grupy związków CMR oraz nanomateriały.

Celem niniejszego rozporzadzenia jest uproszczenie procedur i uzgodnienie terminologii, a co za tym idzie – zmniejszenie obciążeń administracyjnych i niejasności. Ponadto wzmacnia ono pewne elementy ram prawnych dotyczących kosmetyków, np. kontrolęwewnątrzrynkową, aby zagwarantować wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi oraz  jasno określić zakres odpowiedzialności, każdy produkt kosmetyczny powinien być przyporządkowany odpowiedzialnej za niego osobie, która ma siedzibęna terenie Wspólnoty.

Co się zmienia w stosunku do obecnego prawa kosmetycznego , przede wszystkim definicje producenta, dystrybutora oraz importera , również związane z tym zakresy odpowiedzialności.

Jako absolutna nowośc dla przemysłu kosmetycznego to

“Zapewnienie możliwości śledzenia produktu kosmetycznego w całym łańcuchu dostaw pomaga nadzorować rynek w sposób prostszy i bardziej skuteczny. Sprawny system śledzenia ułatwia organom nadzoru rynkowego identyfikacjępodmiotów gospodarczych.”

 Nakłada to nowe obowiązki dla producentów ( fakturowanie wraz z numerem serii produktu ) oraz dla dystrybutorów, którzy również muszą prowadzić rejestr komu przekazali produkt.

Następną nowością jest , że” wprowadzane na rynek produkty kosmetyczne sąbezpieczne, należy je wytwarzać zgodnie z zasadami dobrej praktyki wytwarzania”.

Tak więc :

“ producent” oznacza każdąosobęfizycznąlub prawną, która wytwarza produkt kosmetyczny lub zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własnąnazwąlub znakiem towarowym;

„dystrybutor” oznacza każdąosobęfizycznąlub prawnąw łańcuchu dostaw, niebędącąproducentem ani importerem, która udostępnia produkt kosmetyczny na rynku Wspólnoty

„importer” oznacza każdąosobęfizycznąlub prawną, która ma siedzibęna terenie Wspólnoty i wprowadza do obrotu we Wspólnocie produkt kosmetyczny z poza UE.

Wobec tych nowych definicji dochodzą nowe obowiązki głównie na dystrybutorów, którzy muszą sprawdzać zgodność oznakowania wyrobów kosmetycznych , wymogi językowe oraz  daty ważności produktów, a także jak wspomniałem poprzednio prowadzić rejestr przekazywania produktów do dalszych dystrybutorów.Dystrybutorzy zapewniają, aby w czasie, gdy sąodpowiedzialni za produkt, warunki przechowywania lub transportu nie zagrażały jego zgodności z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu.

Identyfikacja w łańcuchu dostaw polegać ma na tym, że osoby odpowiedzialne wskazujądystrybutorów, którym dostarczajądany produkt kosmetyczny; dystrybutor wskazuje dystrybutora lub osobęodpowiedzialną, która dostarczyła mu produkt kosmetyczny, oraz dystrybutorów, którym dostarczono dany produkt kosmetyczny. Jednak najważniejszą zmianą jest utworzenie nowego portalu zgłoszeniowego dla wyrobów kosmetycznych CPNP - Cosmetic Product Notification Portal. Do tego portalu muszą producenci wyrobów kosmetycznych zgłosić wszystkie swoje produkty, bez względu na to czy zostały one uprzednio zgłoszone do KSIOK.

Jak będziemy zgłaszać : drogą elektroniczną , podajemy :

         - kategorię produktu oraz jego nazwę

         - dane osoby odpowiedzialnej

         - kraj pochodzenia w przypadku importu

         - państwo członkowskie pierwszego wprowadzenia do obrotu

         - obecność substancji w formie nanomateriałów oraz substancji CMR

         - dające się przewidzieć warunki narażenia

         - recepturę ilościowo - jakościową

         - zdjęcie produktu oraz jego art-work                  

Rozporządzenie zmienia również układ obowiązujących dokumentów produktu kosmetycznego wraz z nową oceną bezpieczeństwa. Wymagania te określone są w Aneksie I do tego aktu prawnego.

Wobec tak dużych zmian w prawie kosmetycznym producenci już powinni zacząć dostostosowywanie swoich produktów do nowych wymogów , ponieważ czasu zostało niewiele, a pracy ogrom. Ostateczny termin dostosowania to 13 lipca 2013 roku, po tym czasie jeżeli produkt nie został zgłoszony do portalu i nie została dostosowana dokumentacja do nowych wymagań taki wyrób nie może być sprzedawany na terenie UE. 

Dr Piotr Koziej

 

W styczniu 2012 roku w Warszawie zapraszamy Państwa na szkolenie - Przewodnik do Aneksu I - Cosmetic Product Safety Report organizowanym przez firmę Bio-Tech CONSULTING Sp.z.o.o.

Szczegółowe informacje – joanna.rodziewicz@biotechnologia.pl oraz 042 299 60 83

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter