Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w leczeniu osteoporozy
25.06.2010
Denozumab (nazwa handlowa Prolia) – nowa terapia w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej już od czerwca dostępna na polskim rynku

Pierwsze przeciwciało monoklonalne zarejestrowane w leczeniu osteoporozy, Prolia® (denozumab) jest już dostępne w Polsce. Prolia® (denozumab) to innowacyjny lek, który jest szansą dla pacjentów dotkniętych osteoporozą. Powstała w laboratoriach Amgen - jednej z wiodących firm biotechnologicznych. Wprowadzenie leku Prolia® (denozumab) na polski rynek jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch firm - Amgen i GlaxoSmithKline.

Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych wśród dorosłych – w Polsce cierpi na nią blisko 3 mln osób, większość z nich to kobiety. Ta wyniszczająca choroba szkieletu charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.Osteoporoza bywa bagatelizowana i często jest uznawana za jeden z elementów procesu starzenia się. Nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo w pierwszej fazie przebiega całkowicie bezobjawowo. Większość pacjentów nie wie, że jest chora, dopóki nie doświadczy najpoważniejszej konsekwencji choroby - złamania.

Tymczasem osteoporoza zajmuje trzecie miejsce – po chorobach układu krążenia i nowotworach – wśród przyczyn zgonów w populacji dorosłych. W Europie, USA i Japonii choruje na nią łącznie 75 mln osób. Osteoporoza w 20% przypadków u kobiet i w 30% u mężczyzn prowadzi do śmierci. Połowa chorych, którzy przeżyją, pozostaje niepełnosprawna, a 30% wymaga stałej opieki medycznej. - Powszechnie uważa się, że osteoporoza jest chorobą osób w podeszłym wieku, tymczasem dotyka ona już osób 50-letnich, zwłaszcza kobiet w wieku pomenopauzalnym. Ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi 40%, u mężczyzny w tym samym wieku – 13% - wylicza Iwona Drozdowska prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Zdrowej Kości z Konieczności – STENKO.

W Polsce w 2008 r. liczba złamań osteoporotycznych wynosiła ponad 2,6 mln. Eksperci szacują, że co roku będzie przybywać 150 tys. nowych złamań. Liczba chorych stale się powiększa i towarzyszy procesowi starzenia się społeczeństwa. Złamania osteoporotyczne powodują znaczne obciążenie budżetu, lecz przede wszystkim stanowią poważny problem kliniczny: • Złamania szyjki kości udowej wiążą się ze znacznym zwiększeniem umieralności, również w grupie < 65 lat.1,2 • Złamania szyjki kości udowej są najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do obciążeń kosztowych związanych z osteoporozą, w tym kosztów hospitalizacji – stanowią 14% przypadkowych złamań i odpowiadają za 72% kosztów wynikających ze złamań.3 • Rok po złamaniu 40% pacjentów jest niezdolnych do samodzielnego chodzenia, a 80% nie może wykonywać podstawowych czynności życia codziennego.

Rozpoznanie choroby u pacjentów następuje najczęściej już w zaawansowanej fazie ze względu na niski poziom świadomości pacjentów oraz bezobjawowy przebieg choroby w początkowym okresie. - Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem wiem, jak osteoporoza jest postrzegana przez polskie pacjentki, które czasami wręcz dziwią się, że jest to poważna choroba, a o jej tragicznych skutkach nigdy nie słyszały. W tej niewiedzy często tkwi opór przed badaniami profilaktycznymi. Potem jest już tylko gorzej. Aktywne kobiety na skutek choroby, np. po złamaniu szyjki kości udowej, stają się nagle ubezwłasnowolnione. Dla tych kobiet to ogromny dramat, a dla rodziny wielkie wyzwanie – mówi prof. Violetta Skrzypulec Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych. - Polscy pacjenci mają utrudniony dostęp do nowoczesnych metod terapii osteoporozy – dodaje I. Drozdowska - Choć w Polsce zarejestrowanych jest wiele leków, w rzeczywistości pozostają one poza zasięgiem pacjentów.

Pomimo szerokiej dostępności terapii, 8 na 10 kobiet po złamaniu w następstwie osteoporozy nie otrzymuje leczenia.5 - Na szczęście pojawiła się nowoczesna alternatywa terapeutyczna, która nie tylko zwiększy skuteczność leczenia osteoporozy, ale również poprawi komfort życia pacjentów. Prolia® to nowej klasy lek mający na celu powstrzymanie białek aktywujących niszczenie kości, dodatkowo jest łatwo akceptowalny dla pacjenta dzięki podawanej raz na pół roku iniekcji podskórnej – podkreśla prof. Skrzypulec.

Współpraca Amgen i GlaxoSmithKline Za wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego leku odpowiadają dwie firmy. Amgen, producent leku, lider biotechnologii i GlaxoSmithKline, lider na polskim rynku farmaceutycznym, nawiązały partnerskie porozumienie w celu zapewnienia promocji i dystrybucji leku na najwyższym poziomie. - Projekt współpracy na rzecz leku Prolia® realizowany jest już od kilku miesięcy. Składa się na niego intensywna wspólna praca na wielu płaszczyznach: medycznej, rejestracyjnej, komercyjnej. Połączone siły obydwu firm doprowadziły do momentu, na który wszyscy czekaliśmy – rejestracji leku Prolia® w Polsce – mówi Jerzy Toczyski, prezes zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA. – To dla nas wielki krok i pierwszy z wielu, mam nadzieję, milowych – podkreśla Jarosław Lange, dyrektor generalny Amgen. – Głęboko wierzymy, że ten lek zmieni życie wielu ludzi, wszystkich tych, którzy na niego czekają.

Amgen jest wiodącą firmą biotechnologiczną na świecie. Misją Amgen jest wykorzystywanie najnowszych zdobyczy naukowych dla tworzenia nowoczesnych leków, które nie tylko poprawiają zdrowie, lecz również ratują życie. Przez 30 lat działalności w laboratoriach Amgen odkryto wiele terapii. Amgen specjalizuje się w badaniach i wdrażaniu leków biologicznych opartych na rekombinacji DNA. W swoim portfolio ma produkty z obszaru hematologicznego, onkologicznego, nefrologicznego. W 1991 roku Amgen został wyróżniony przez magazyn Fortune tytułem: Produkt Roku za Neupogen®. Magazyn Fortune w 1993 roku umieścił Amgen na swojej liście 500 firm sukcesu. Rok później Amgen otrzymał amerykański Narodowy Medal Technologii. W styczniu 2005 roku magazyn FORBES ogłosił Amgen firmą roku. W 2009 roku Amgen został wyróżniony dwiema prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami SCRIP przyznawanymi przez środowisko medyczne. W kategorii: Best New Drug, Amgen otrzymał pierwszą nagrodę za Nplate®. Amgen otrzymał również pierwszą nagrodę w kategorii Best Pipeline. AMGEN jest obecny w ponad 45 krajach i zatrudnia ponad 17 tysięcy osób. Leki wynalezione i produkowane przez Amgen otrzymuje 18 milionów pacjentów na całym świecie.

GlaxoSmithKline (GSK) to jedna z wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Firma, wykorzystując swój międzynarodowy innowacyjny potencjał badawczy oraz wytwórczy, koncentruje się na dostarczaniu pacjentom nowoczesnych leków i szczepionek po to, aby poprawiać jakość życia przyszłych pokoleń. GSK jest również największym zagranicznym inwestorem w branży w Polsce, posiadającym nowoczesną fabrykę w Poznaniu, która produkuje szeroką gamę preparatów na rynek polski oraz kilkadziesiąt rynków światowych. GlaxoSmithKline, w zgodzie ze swoją misją, nie tylko opracowuje i dostarcza innowacyjne produkty farmaceutyczne, ale także działa w obszarze edukacji zdrowotnej. GlaxoSmithKline zatrudnia w Polsce ponad 1600 osób. W 2009 roku firma została uhonorowana tytułem „Great Place to Work“.


Źródło: Informacja prasowa
KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter