Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prywatyzacja energetyki coraz bliżej
08.07.2010
Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabiera tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52% akcji Tauron Polska Energia S.A.
Ponadto, w ubiegłym tygodniu rząd rozpoczął ponownie proces sprzedaży większościowego pakietu akcji, trzeciej pod względem udziałów w rynku, grupy energetycznej ENEA S.A. Jednocześnie trwa też proces sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w kilku innych firmach energetycznych. Zdaniem Fitch, Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, który przeprowadza tak duży proces prywatyzacji sektora energetycznego. Trzy największe grupy energetyczne, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE, ”BBB+”/ perspektywa stabilna), Tauron oraz ENEA, mające około 60% udziału w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej i około 70% w dystrybucji i sprzedaży, są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

“IPO Tauronu przeprowadzone w trudnych warunkach dla rynku akcji ma mniej pozytywny wpływ na profil kredytowy Spółki w porównaniu do ofert pierwotnych spółek PGE i ENEA z 2009 i 2008 roku”, mówi Arkadiusz Wicik, dyrektor w europejskim zespole energetycznym agencji Fitch. “Zarówno PGE jak i ENEA znacznie podwyższyły kapitały w wyniku emisji nowych akcji w ramach IPO, co pozwoliło im na uzyskanie nadwyżki środków pieniężnych przed planowanym zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w najbliższych kilku latach, podczas gdy w przypadku oferty pierwotnej Tauronu sprzedana została jedynie część akcji Skarbu Państwa”, dodaje.

W wyniku tego Tauron będzie musiał sfinansować większą część swoich średnioterminowych nakładów inwestycyjnych ze źródeł zewnętrznych w porównaniu do PGE i ENEA. Zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34% po IPO nie ma wpływu na ratingi Spółki, ponieważ- zgodnie z polityką energetyczną Polski- Skarb Państwa utrzyma kontrolę właścicielską w Tauronie do 2030 roku.

Prywatyzacja polskiej energetyki stanowi istotną część rządowego planu prywatyzacji, według którego Skarb Państwa planuje w 2010 roku pozyskać 25 mld zł w ramach finansowania deficytu budżetowego. Zdaniem Fitch, prywatyzacja energetyki ma umiarkowanie pozytywny wpływ na wiarygodność kredytową sektora, dzięki poprawie przejrzystości i wzmocnieniu ładu korporacyjnego.
KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter