Prywatyzacja energetyki coraz bliżej
Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabiera tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52% akcji Tauron Polska Energia S.A.
“IPO Tauronu przeprowadzone w trudnych warunkach dla rynku akcji ma mniej pozytywny wpływ na profil kredytowy Spółki w porównaniu do ofert pierwotnych spółek PGE i ENEA z 2009 i 2008 roku”, mówi Arkadiusz Wicik, dyrektor w europejskim zespole energetycznym agencji Fitch. “Zarówno PGE jak i ENEA znacznie podwyższyły kapitały w wyniku emisji nowych akcji w ramach IPO, co pozwoliło im na uzyskanie nadwyżki środków pieniężnych przed planowanym zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w najbliższych kilku latach, podczas gdy w przypadku oferty pierwotnej Tauronu sprzedana została jedynie część akcji Skarbu Państwa”, dodaje.
W wyniku tego Tauron będzie musiał sfinansować większą część swoich średnioterminowych nakładów inwestycyjnych ze źródeł zewnętrznych w porównaniu do PGE i ENEA. Zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34% po IPO nie ma wpływu na ratingi Spółki, ponieważ- zgodnie z polityką energetyczną Polski- Skarb Państwa utrzyma kontrolę właścicielską w Tauronie do 2030 roku.
Prywatyzacja polskiej energetyki stanowi istotną część rządowego planu prywatyzacji, według którego Skarb Państwa planuje w 2010 roku pozyskać 25 mld zł w ramach finansowania deficytu budżetowego. Zdaniem Fitch, prywatyzacja energetyki ma umiarkowanie pozytywny wpływ na wiarygodność kredytową sektora, dzięki poprawie przejrzystości i wzmocnieniu ładu korporacyjnego.
KOMENTARZE