Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt ustawy o in vitro autorstwa Bolesława Piechy odrzucony przez sejmowa podkomisję
07.02.2011 , Tagi: , bioetyka

W dniu 2 lutego b. r. specjalna sejmowa podkomisja utworzona do prac nad projektami ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro zdecydowała o odrzuceniu projektu autorstwa posła Bolesława Piechy (PIS). Projekt ten przewidywał m. in.: całkowity zakaz stosowania metody in vitro, wprowadzenie kar za stosowanie powyższej metody, możliwość adoptowania zarodków zamrożonych przed uchwaleniem odpowiednich przepisów, zakaz handlu ciałem ludzkim, zakaz niszczenia ludzkiego embrionu oraz tworzenia go poza organizmem matki etc. 

Kolejnymi projektami jakimi następnie zajmie się sejmowa podkomisja będą dwie propozycje posłów Platformy Obywatelskiej, Małgorzaty Kidawy- Błońskiej oraz Jarosława Gowina.

Kidawa Błońska w swoim projekcie przewiduje przede wszystkim legalizację procedury zapłodnienia pozaustrojowego, Ponadto posłanka pragnie wprowadzić regulację, w której to : procedura in vitro będzie dopuszczalna dla małżonków oraz heteroseksualnych związków nieformalnych, które będą mogły zadecydować o przekazaniu nadliczbowych zarodków innym parom. Posłanka pragnie wprowadzić regulację, która doprowadzi do powołania w Polsce Polskiej Rady Bioetycznej. O podobnej Radzie wspomina projekt autorstwa posła Jarosława Gowina. Choć również w tym projekcie dopuszcza się stosowanie metody in vitro, to jednak możliwo taka istnieje pod pewnymi warunkami. Do procedury tej mogą przystąpić jedynie pary małżeńskie, które podobnie, jak w przypadku projektu poseł Kidawy- Błońskiej bezskutecznie starały się o potomstwo za pomocą innych metod. W projekcie Gowina wprowadzono ponadto zapisy, które m. in.: uprawniają do korzystania z omawianej procedury jedynie kobiety, które nie ukończyły 40 r. ż. zezwalają na tworzenie maksimum 2 embrionów, które obligatoryjnie mają być implantowane do organizmu kobiety oraz zakazują wszelkich, prowadzących do dziedzicznych zmian ingerencji w genom ludzki.    

Źródło: PAP oraz rynekzdrowia.pl

Oprac.: Błażej Kmieciak

KOMENTARZE
Newsletter