Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne oraz prawne" międzynarodowa konferencja medyczno-prawnicza
Dynamiczny postęp nauk medycznych pozwala obecnie na rozpoczęcie terapii w stosunku do pacjenta, który się jeszcze nie urodził. Jednocześnie Konwencja o prawach dziecka stanowi, że dziecko, ze względu na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu. Dotyczy to również jego praw jako pacjenta.

Zarówno możliwości obrazowania, jak i interwencji chirurgicznej dają szansę na wyzdrowienie, bądź istotną poprawę stanu zdrowia, wielu pacjentom w fazie ich prenatalnego rozwoju. Podobne działania kierują nas nieuchronnie w stronę pytań o charakterze etycznym oraz prawnym. Zastanawiamy się w tym miejscu: jakie prawa posiada nienarodzony pacjent? Czy aktualnie jesteśmy owe prawa w stanie zdefiniować? Kto stoi na straży realizacji tych uprawnień?

Dlatego Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizują konferencję pt.: “Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne i prawne”, która odbędzie się 14 października 2016 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Ks. Trojdena 2a, AULA A.

Zaproszeni wykładowcy (uznani teoretycy prawa i medyczni specjaliści na co dzień diagnozujący i leczący dzieci w fazie prenatalnej oraz ich matki) postarają się odpowiedzieć na te oraz inne niezwykle aktualne pytania.

Zapraszamy zarówno osoby zainteresowane medycznymi oraz prawnymi aspektami przeprowadzania innowacyjnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych, jak i osoby podejmujące w swoich działaniach temat poronienia oraz prenatalnego wsparcia hospicyjnego.

 

Więcej informacji, w tym program wydarzenia, znajdą Państwo na stronie: http://pacjent.ordoiuris.pl/

 

Portal Biotechnologia,pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

oprac. Zofia Szafrańska-Czajka, prowadząca dział Bioetyka, na podstawie materiałów nadesłanych przez Organizatorów

 
KOMENTARZE
Newsletter