Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski wskaźnik sukcesu w grantach ERC to zaledwie 2,5 proc.
Redakcja portalu, 15.11.2016 , Tagi: granty, ERC
Polski wskaźnik sukcesu w grantach ERC to zaledwie 2,5 proc.
Polacy składają sporo wniosków o prestiżowe granty ERC, ale wyjątkowo niewielu je zdobywa. Przeciętny wskaźnik sukcesu w ERC to 11 proc., a w Polsce 2,5 proc.

 

- Granty ERC - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - to najbardziej rozpoznawalny system grantowy w Europie. Zdobycie tego grantu jest potwierdzeniem doskonałości naukowej badacza. To granty indywidualne, przyznawane badaczom, którzy mają przełomowe pomysły na badania, które mogą zmienić losy nauki w danym obszarze. To granty dla wybitnych naukowców, osób uznanych w swojej dziedzinie. Dotychczasowe nasze osiągnięcia w ERC nie odzwierciedlają poziomu polskiej nauki - mówi dyrektor Biura Doskonałości Naukowej PAN Ewa Kuśmierczyk.

 

W latach 2007-2013 do Polski trafiło jedynie 14 z ponad 4 tys. grantów przyznanych przez ERC. W ramach programu Horyzont 2020 od 2014 roku polskie jednostki naukowe na razie zdobyły ich dziewięć.

 

- Polacy składają całkiem sporo wniosków grantowych. Naszym problemem jest to, że mamy wyjątkowo niski wskaźnik sukcesu (stosunek wniosków dofinansowanych do złożonych - PAP). Przeciętny wskaźnik sukcesu w ERC to 11 proc., a w Polsce 2,5 proc. To znaczy, że albo mamy źle przygotowane wnioski, albo składają je nieodpowiedni badacze. Osoby, które mają największe szanse na granty ERC, nie aplikują o nie - przypuszcza Ewa Kuśmierczyk.

 

Kierowane przez nią Biuro Doskonałości Naukowej PAN ma wyszukiwać tych naukowców, którzy mają szanse na zdobycie grantu ERC i pomagać tym, którzy sami chcą aplikować. Biuro działa od kwietnia br. i na razie zatrudnia pięć osób. Naszym celem jest dotarcie do tych naukowców, którzy mają szansę na wygraną, a następnie zaproszenie ich do współpracy z biurem. Szukamy osób rekomendowanych przez wybitnych naukowców, przeglądamy publikacje, analizujemy wystąpienia konferencyjne, statystyki cytowalności. Jesteśmy jednak otwarci i jeśli ktoś chciałby złożyć swój wniosek, to zawsze zapraszamy do kontaktu z nami - zapewnia Kuśmierczyk.

 

Naukowcy, którzy dopiero przygotowują swój wniosek grantowy, właśnie w Biurze Doskonałości Naukowej PAN mogą dowiedzieć się, jak wypełnić jego kolejne części, uzyskać pomoc w tworzeniu budżetu i przejściu procedury administracyjnej. Instytucja pomaga też naukowcom doszlifować same pomysły. - Sami pracownicy Biura nie mają odpowiednich naukowych kompetencji, ale staramy się łączyć naukowców obiecujących z doświadczonymi. Kierujemy ich na indywidualne konsultacje, wysyłamy na warsztaty zagraniczne - wylicza Kuśmierczyk.

 

Tegoroczni aplikujący o grant ERC, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu, czyli prezentacji projektu i spotkania z gronem ekspertów, mogli wziąć udział w przesłuchaniach próbnych. Aplikujących "przesłuchiwało" łącznie około 25 profesorów oraz specjalista ds. wizerunku i lingwista.

 

- Pod koniec roku chcemy koncentrować nasze działania na humanistach, bo zdecydowanie mniej wniosków Polacy składają w naukach humanistycznych niż w naukach ścisłych, choć ich potencjał w tej dziedzinie jest bardzo duży. Planujemy dwa warsztaty, które będą poświęcone naukom humanistycznym i społecznym - zapowiada.

 

Biuro Doskonałości Naukowej PAN ma też promować rodzimą naukę i naukowców poza Polską. - Tutaj jest duże pole do działania. Na razie pewnie będzie nam trudno ściągnąć do Polski naukowców z innych krajów Unii Europejskiej, ale będziemy starali się rozszerzać nasze działania promocyjne w Wielkiej Brytanii. Chcemy, aby Polacy, którzy pracują w jednostkach brytyjskich, wiedzieli, że warto rozważyć możliwość powrotu do kraju - podkreśla Kuśmierczyk.

 

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do pięciu lat. Starting Grant (maksymalnie 2 mln euro) przeznaczony jest dla osób od dwóch do siedmiu lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2,75 mln euro) - skierowany jest do naukowców od siedmiu do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 3,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

 

W poniedziałek 14 listopada we Wrocławiu odbędzie się ERC Day. Uczestnicy spotkania dowiedzą się np. jak skutecznie pozyskiwać międzynarodowe granty, poznają zasady i procedury oceny wniosków oraz bieżące i planowane konkursy ERC. W debacie udział wezmą m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Jerzy Duszyński; Eva Kondorosi z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych; przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki - prof. Michał Karoński.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
Newsletter