Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska nie zdąży ze strategią rozwoju energetyki odnawialnej
17.08.2010
Polska ma ambitny plan zdążenia do 2020 r. z wypełnieniem pakietu energetyczno-klimatycznego. Zapisany w nim wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii to 15 proc., a na rynku paliw transportowych do 10 proc.. Ambitne założenia i coraz większe chęci inwestowania w tym zakresie to tylko początek.

A jak wygląda sytuacja na ten rok?

Stan na dzisiaj jest niezadowalający. Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energii Odnawialnej, powiedział, że nie osiągniemy w pełni na koniec tego roku celów, jakie 10 lat temu były zakładane w strategii rozwoju energetyki odnawialnej. Czas się nie zatrzyma, jednak dalej trzeba kontynuować tę drogę. Nowe rozwiązania energetyczne to przyszłość i rozwój, na który Polska powinna być nastawiona.

Jak wiemy, polska energetyka tradycyjna oparta jest na węglu. Jednak w obliczu zmian i nowych rozporządzeń prawnych przechodzi ona aktualnie transformacje. W tej dziedzinie czeka nas rewolucja. Możemy obserwować pojawiające się nowe technologie. Ze starych rozwiązań będziemy przechodzili na procesy biotechnologiczne. Rozpocznie się pozyskiwanie niewykorzystywanych do tej pory odnawialnych zasobów energii. Niektóre z nich już znamy, jak np. energia słoneczna i coraz bardziej popularne solary czy energia wiatru i widoczne wiatraki. Problem w tym, że to, co miało być zrealizowane w tych sektorach do końca roku, stało się niemożliwe. Nie zmienia to faktu, że pościg Polski za krajami Europy Zachodniej będzie trwał nadal, ponieważ proporcje wykorzystywania energii u nas są odwrócone i żeby zostały zmienione potrzeba jeszcze trochę czasu.

Co robić, żeby te technologie rozwiały się prężnie?

Grzegorz Wiśniewski z IOE: „Przede wszystkim musi się zmienić podejście tych, którzy z energii korzystają. Należy zacząć edukować i informować o możliwościach zielonej energetyki. Nie wystarczy ogólna informacja. Potrzebna jest konkretna wiedza na temat stosowania nowych technologii w praktyce.
Trzeba efektywnie i umiejętnie przeprowadzać procedury związane z urządzeniami energetyki słonecznej, kolektorami i innymi elementami. W Polsce mamy silny przemysł w tym zakresie, który zaspokaja potrzeby naszego kraju. W związku z tym trzeba działać na rzecz powiązania tego przemysłu z odbiorcą końcowym. A do tego należy umieć przekazać określone informacje techniczne, ekonomiczne, aby ta technologia była efektywnie stosowana. Jednak do tej pory nie zostały przeprowadzone podstawy transferów tych technologii do odbiorców końcowych”.

Polska ma duży kapitał i możliwości w tej dziedzinie, dlatego warto nie zaprzepaścić tej szansy. Trzeba wybrać jak najlepsze technologie, zmienić prawo i przedstawić rzetelną informacje. Jeżeli nie będziemy szybko wychodzić z opóźnień energetyki odnawialnej nie osiągniemy celów na rok 2020, a za to zapłacimy wszyscy, jako podatnicy.

Źródło: Ekonews
KOMENTARZE
Newsletter