Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podstawowe informacje dotyczące medycznych aspektów zapłodnienia pozaustrojowego. Anna Gręziak
26.03.2009 , Tagi: , bioetyka
W Polsce niepłodność dotyczy około 4 do 14 % małżeństw. O problemie bezpłodności mówi się wówczas, gdy po 2 latach współżycia bez stosowania jakichkolwiek metod unikania ciąży, nie dochodzi do poczęcia dziecka. Za jedną z głównych przyczyn niepłodności uważa się odkładanie na późniejszy okres życia decyzji o rodzicielstwie. Częstość niepłodności u kobiet w wieku 30 – 34 lat wynosi 1 na 7, w wieku 40 – 44, 1 na 4.
Metody medycznie wspomaganego poczęcia człowieka można sprowadzić do dwóch rodzajów ingerencji:
1.    zapłodnienie wewnątrzustrojowe (in vivo);
2.    zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).
Zapłodnienie wewnątrzustrojowe zwane jest inaczej sztuczną inseminacją lub sztucznym zapłodnieniem. Polega na wprowadzeniu wcześniej pobranej od mężczyzny spermy w żeńskie organy rozrodcze, celem umożliwienia połączenia plemnika z komórką jajową.
Nasienie pobierane jest na drodze masturbacji. Wybrane z ejakulatu, poprzez selekcję i płukanie, plemniki podaje się poprzez szyjkę bezpośrednio do jamy macicy.
Zapłodnienie pozaustrojowe, FIVET - fertilization in vitro with embrion transfer oznacza dokonanie zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem poza organizmem kobiety. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej mającej na celu uzyskanie w jednym cyklu większej liczby dojrzałych pęcherzyków Graafa. Zawarte w nich komórki jajowe w liczbie kilku, czasem kilkunastu, pobierane są poprzez nakłucie jajników pod kontrolą USG. Plemniki uzyskuje się poprzez masturbację lub w przypadku poważniejszych zaburzeń w spermatogenezie, poprzez biopsję najądrza lub jądra.
Komórki jajowe łączone są z nasieniem na specjalnych podłożach, gdzie dochodzi do zapłodnienia i powstania zarodków. W przypadkach niepłodności męskiej (mało żywotne plemniki, mała ich liczba), stosuje się dodatkowo wspomaganie mikrochirurgicznie - docytoplazmatyczną iniekcję plemników (ICSI - Intracytoplasmic Sperm Injection).
Gdy embrion ludzki osiągnie stadium ośmiu blastometrów, zostaje z "probówki" przeniesiony i implantowany w macicy matki. Rutynowo podaje się 2 zarodki u kobiet przed 35. rokiem życia i 3 zarodki po 35. roku życia. W przypadku gdy dojdzie do rozwoju trzech zarodków, proponuje się redukcję płodów. Pozostałe embriony podlegają zamrożeniu i przechowaniu dla ewentualnego późniejszego wykorzystania.
Stymulacja hormonalna może prowadzić do groźnego dla życia - tzw. zespołu hyperstymulacji.
Drugie rozróżnienie dotyczące sztucznej prokreacji, to rozróżnienie ze względu na dawców komórki rozrodczej.
Chodzi o to, czy dawcami tymi są małżonkowie (zapłodnienie homologiczne), czy też osoby nie związane ze sobą węzłem małżeńskim (zapłodnienie heterologiczne). W takim przypadku kombinacje dostarczycieli gamet mogą być rozmaite, np. żona i pozamałżeński dawca plemników - za zgodą lub bez zgody męża, osoba wolna i dawca plemników (wolny lub żonaty).
Techniki wspomaganej prokreacji dają również możliwość na zapłodnienie dokonane po śmierci dawcy komórek rozrodczych, a także na posługiwanie się metodą matek zastępczych (na  przykład gdy kobieta nie może już mieć własnych komórek jajowych, gdyż czynność jajnika wygasła, bądź nie chce podjąć trudu dziewięciomiesięcznego okresu ciąży i porodu).
Techniki sztucznego zapłodnienia otwierają także drogę do pozapłciowej reprodukcji istot ludzkich za pośrednictwem podziału bliźniaczego, klonowania, do zapłodnienia między gametami ludzkimi lub zwierzęcymi, i innych eksperymentów na wytworzonych i pozostających poza organizmami matek „nadliczbowych” embrionach.

Katowice, 17.06.2008 r
Akta Konferencji Episkopatu Polski nr 14/2008


Anna Gręziak
Anna Gręziak
Prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie oraz podyplomowe w zakresie organizacji ochrony zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim.

Przez 19 lat pracowała jako lekarz anestezjolog w szpitalach w Pułtusku, Wyszkowie i Warszawie. W 1990 roku, po wygranym konkursie na Lekarza Wojewódzkiego w Warszawie podjęła służbę publiczną. Pracowała kolejno: w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, jako Pełnomocnik ds. ochrony praw pacjentów i osób niepełnosprawnych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od maja 2003 do 25 listopada 2005 roku pełniła funkcję Przewodniczącej Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.

25 listopada 2005 roku powołana na funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, którą pełniła do 27 listopada 2007 roku. W Ministerstwie Zdrowia nadzorowała pracę Departamentów: Współpracy Międzynarodowej, Funduszy Strukturalnych i Środków Pomocowych, Pielęgniarek i Położnych. Była członkiem Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Na forum Komisji Europejskiej prowadziła działania zmierzające do zmiany tych przepisów UE, które powodują dyskryminację polskich pielęgniarek i położnych przy uznawaniu ich kwalifikacji w pozostałych krajach Wspólnoty. W 2006 roku kierowała pracami nad ustawą o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń, wprowadzającą najwyższe na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia.

KOMENTARZE
Newsletter