Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pestycydy powodują zespół deficytu uwagi i nadruchliwości u dzieci
17.05.2010
Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu odnotowali, że występowanie zespołu deficytu uwagi i nadruchliwości (ZDUN, ADHD) u dzieci wynika ze spożycia warzyw oraz owoców zawierających pestycydów.
Jest to zaburzenie w pracy mózgu, które utrudnia dziecku kontrolowanie własnych zachowań i osłabia zdolność skupienia uwagi. Dla ADHD charakterystyczne jest występowanie trzech grup objawów nadruchliwości, impulsywności oraz zaburzeń uwagi. Zwykle objawy są wyraźnie widoczne już między 5 a 7 rokiem życia, ale bywa, że rodzice zwracają na nie uwagę dopiero, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkole.

Dla swoich testów badaczy pobrali próbki moczu u 1139 dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Ponadto przeprowadzili oni rozmowy z rodzicami, aby wyjaśnić: czy te dzieci na pewno mają ZDUN? Wyniki tych wywiadów wykazały, że ok. 150 uczestników posiada objawy nadpobudliwości, zaburzenia koncentracji, a niektóre z nich nawet przyjmują leki do leczenia tych symptomów.

Następnie naukowcy zmierzyli stężenie sześciu powszechnie wykorzystywanych do zwalczania chwastów związków organofosforowych w moczu osób badanych. Najczęściej w dziecięcej urynie występował tylko jeden typ tych substancji. 20% dzieci, u których wykazano obecność tego rodzaju pestycydu, mieli zespół deficytu uwagi i nadruchliwości. Natomiast w grupie dzieci, gdzie stężenie związków chwastobójczych było nieznaczne, choroba rozwijała się u 10% badanych.

Do organizmu dziecka pestycydy przedostają się wraz z jedzeniem, wodą oraz powietrzem. Dzięki spożyciu żywności organicznej, można zapobiec szkodliwemu działaniu tych związków. Dodatkowo nie należy nadużywać mrożonymi truskawkami, jagodami oraz selerem, ponieważ mogą one zawierać dużą ilość pestycydów.

W 2008 roku eksperci z Uniwersytetu w Emory stwierdzili, że w moczu dzieci, które zamiast żywności tradycyjnej spożywały organiczną, poziom koncentracji pestycydów znacznie się zmniejszył. Udowodniono również, że nawet małe ilości tych substancji chwastobójczych mogą negatywnie wpływać na procesy chemiczne w mózgu człowieka.
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter