EU-XCEL to europejski projekt, którego celem jest wsparcie młodych pomysłodawców chcących stworzyć międzynarodowy, innowacyjny start-up. Uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów z całej Europy oraz bezpłatne warsztaty biznesowe. Uczestnicy będą wspólnie rozwijać pomysły i tworzyć technologie związane m.in. z Internetem rzeczy, rozwiązaniami IT w służbie zdrowia lub w rozwoju społecznym, dużymi bazami danych czy e-commerce.
Do udziału w projekcie zapraszamy kandydatów:
- posiadających dyplom lub umiejętności z obszaru inżynierii, nauk technicznych, nauk przyrodniczych, ekonomii i biznesu lub wzornictwa.
- szczególnie zainteresowanych zagadnieniami IT/ICT,
- płynnie posługujących się j. angielskim,
- w wieku od 18 do 30 lat,
- studiujących bądź pracujących,
- chcących założyć własną firmę bądź wziąć udział w międzynarodowym przedsięwzięciu biznesowym.
Udział w EU-XCEL jest całkowicie bezpłatny!
Aplikacje można składać na stronie http://euxcel.eu/apply/
Program składa się z czterech etapów:
- Rekrutacja uczestników – trwa do końca lutego 2016 r.
- Warsztaty biznesowe – w siedzibie jednego z sześciu partnerów projektu (koszty dojazdu, zakwaterowania oraz uczestnictwo w szkoleniu pokrywane są ze środków EU-EXCEL, warsztaty odbywają się w Polsce, Irlandii, Danii, Niemczech, Grecji lub Hiszpanii)
- Rozwijanie pomysłów poprzez platformę on-line ze wsparciem mentorów i trenerów – ten etap trwa 12 tygodni, uczestnicy pracują w grupach, które tworzą się podczas warsztatów wyjazdowych
- Prezentacja najlepszych pomysłów podczas gali finałowej, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród.
***
EU-XCEL to inicjatywa powstała w ramach unijnych programów Horyzont 2020 oraz Startup Europe. Obecnie trwa rekrutacja do II edycji. Pierwsza edycja przyciągnęła ok. 600 uczestników z całej Europy. Zespoły, składające się z uczestników z różnych państw i o różnych kompetencjach, zostały wyłonione podczas tygodniowego wyjazdu (w zależności od wybranego terminu: Dania, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy lub Polska). Następnie każdy zespół, przez ok. 3 miesiące, rozwijał zdalnie swoje pomysły biznesowe (za pomocą dedykowanej platformy online), pod okiem mentorów z Polski i Europy. 12 startupów o największym potencjale rywalizowało ze sobą podczas finału w Irlandii. Zwycięzcy (WeQ4U, powstały w Poznaniu DataMine oraz CRAW.ly) otrzymali odpowiednio: I miejsce: 5000 Euro, II miejsce: 3000 EUR, III miejsce: 2000 EUR. Niektóre z powstałych w I edycji EUXCEL startupów, jak Nammy oraz „poznański” Datamine planują podbój rynku europejskiego.
Polskim partnerem programu jest InQbator Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Zwycięzcy I edycji EUXCEL (2015r.):
I miejsce zajęła ekipa z WeQ4U- startupu powstałego w czasie trwania warsztatów w Grecji. WeQ4U jest aplikacją, która organizuje i porządkuje czas oczekiwania na bilety w parkach rozrywki. Dzięki rozwiązaniu WeQ4U nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce po bilet – aplikacja zrobi to za nas. Jej twórcy zapowiedzieli dalsze prace nad projektem i wdrożenie go do życia.
II miejsce należy do startupu, który uformował się w podczas warsztatów w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym – DataMine. DataMine ułatwia naukowcom dostęp do potrzebnych danych, tworząc swoistą elektroniczną bibliotekę z wynikami badań medycznych, farmaceutycznych, związanych z naukami przyrodniczymi czy biotechnologicznych. W założeniu twórców DataMine, ich projekt ma ułatwić walkę z takimi chorobami jak rak, udar mózgu czy choroby serca. Dedykowane algorytmy pozwalają na uporządkowanie, katalogowanie i ułożenie danych w taki sposób, aby ułatwić ich analizę i wyciąganie wniosków. Więcej szczegółów na http://data-mine.eu/.
III miejsce zajął CRAW.ly – startup powstały podczas warsztatów w Niemczech. CRAW.ly jest aplikacją zbierającą dane, głównie dotyczące fluktuacji cenowych na rynku detalicznym, na którym dana firma funkcjonuje.
***
Poznański Park Naukowo-Technologiczny - pierwszy tego typu park w Polsce. Od ponad 20 lat tworzy idealne warunki dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań. Partner w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych w gospodarce. Współpracuje z naukowcami oraz biznesem, łącząc te dwa środowiska. Zapewnia kompleksowe wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Pomaga w procesie pozyskiwania środków unijnych, nawiązywania kontaktów z partnerami zagranicznymi czy wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych lub innowacyjnych. Ofertę uzupełniają nowoczesne, świetnie wyposażone powierzchnie laboratoryjne i biurowe, zaplecze IT, a także specjalistyczna aparatura badawcza.
KOMENTARZE