Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pelet nowa przyszłość energetyczna
30.03.2011

 

Pelet to czyste, ekologiczne  a przede wszystkim  innowacyje biopaliwo. Powstaje z wiórów oraz trocin, które po odpowiednim przetworzeniu występuje w postaci granulatu o kształcie walca. Tanie i łatwe w transporcie paliwo w ostatnich latach jest uznanwane za najlepsze źródło energii.

 

Lata 70-te to początki produkcji pelet w USA , kilka lat później w Szwecji powstały pierwsze zakłady produkujące pelet w postaci granulatu. Wysokie podatki na węgiel zintensyfikowały proces wytwarzania peletu w krajach Skandynawskich. W latach 90-tych zdolnosci produkcyjne peletu przekroczyły ponad 10 000 ton rocznie.

 

 

W Polsce metoda pozyskiwania energii z pelet stosowana jest od 5 lat. Pelet zyskuje coraz większe zainteresowanie na rynku polskim ze względu na jego właściwości, jak i korzyści ekonomiczne.

Pelet jest atrakcyjnym surowcem ze względu na miedzy innymi

  • alternatywę dla węgla, oleju czy gazu
  • niższą cenę od oleju opałowego czy gazu płynnego
  • paliwo w pełni odnawialne
  •  niską zawartość popiołu
  • łatwość magazynowania

 Zainteresowanie nowym surowcem energetycznym jest podyktowane min . przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wymogi stawiane przez UE wymagają na państwach członkowskich zredukowanie wykorzystania źródeł kopalnych w procesie wytwarzania energii na korzyść tak zwanych odnawialnych źródeł energii czyli OZE. W ostatnich latach produkcja pelet wzrosła kilkakrotnie stając się alternatywą dla tradycyjnych surowców energetycznych. Rynek produkcji nie tylko rozwija się dynamicznie w krajach UE.

Surowcem do produkcji są przede wszystkim odpady drzewne , możliwe jest również przetwarzanie kory, zrębków oraz słomy w procesie wytwarzania granulatu.

Pierwszym etapem wytworzenia pelet jest poddawanie biomasy procesowi suszenia . Następnie biomasa jest mielona i prasowana. Sprasowany substrat trafia do prasy rotacyjnej gdzie pod dużym ciśnieniem zostaje wytłoczony granulat, któremu nadaje się charakterystyczny kształt cylindryczny. Duża ilość produktu zostaje skondensowana w bardzo małej objętości.

Wysoko energetyczny pelet charakteryzuje się niską zawartością popiołów oraz wilgoci. W Polsce powstają plantacje roślin energetycznych takich jak wierzba czy trzcina służących tylko do produkcji pelet. Rośliny te odznaczają się dużym przyrostem masy zielonej,  która jest niezbędna w procesie produkcyjnym.

Red.Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter