Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Panele słoneczne nawet w wojsku
24.10.2011

 

Marta Cipińska: Jak ważne jest, aby energia otrzymywana ze źródeł odnawialnych, stanowiła 25% całkowitej energii?
 
 
Dr. Ashok Sood - prezes i CEO Magnolia Solar: Istnieje kilka istotnych powodów, aby zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Sprostanie  zapotrzebowaniu społeczeństwa na energię w przyszłości, to poważne wyzwanie, na które wpływ mają trzy główne czynniki. Po pierwsze, dostęp do energii nie jest równomierny na całym świecie. Ok. 1.4 milarda osób nie ma dostępu do energii elektrycznej. Większość tych osób żyje w odległych wioskach, gdzie nie powstała żadna sieć elektryczna.
 
Drugi istotny czynnik wskazuje, że rozwój gospodarczy wiąże się ze wzrostem wykorzystania energii. Projekt Milenijny Narodów Zjednoczonych, zakładający zniwelowanie skrajnego ubóstwa w świecie do roku 2015, podkreśla jak bardzo, włożony w te działania wysiłek, związany jest z zapotrzebowaniem na energię. Ostatecznie World Energy Outlook szacuje, że zużycie biomasy do palenia w niewydajnych piecach przeznaczonych do gotowania, używanych przez 2.7 miliarda ludzi na świecie, mogłoby doprowadzić do ponad 1,5 mln przedwczesnych zgonów rocznie w roku 2030.
 
Aby zapobiec rosnącemu zapotrzebowaniu na energię, bez zwiększenia ryzyka dla zdrowia ludzkiego, należy skupić się na wykorzystaniu źródeł odnawialnych i uwzględnić ten fakt we wszystkich przyszłych planach dotyczących zasobów energii. Użycie odnawialnych źródeł energii pomoże uniknąć emisji milionów ton dwutlenku węgla rocznie, a także umożliwi stworzenie milionów nowych miejsc pracy w przeciągu najbliższej dekady. Energia odnawialna może pełnić istotną rolę w zwalczaniu globalnego ocieplenia oraz przyczynić się do wzrostu ekonomicznego na świecie. 
 
 
Czy energia słońca jest bardziej wydajna niż inne źródła odnawialne?
 
Dr. Ashok Sood: Aby sprostać zapotrzebowaniu na energię przy użyciu jej odnawialnych źródeł, trzeba będzie zastosować połączenie wielu technologii. energia z ogniw fotowoltaicznych dostarcza wielu korzyści. Zakres wykorzystania tej technologii, od kilku do kilkunastu megawatów, umożliwia wykorzystanie jej w wielu aplikacjach, zwłaszcza gdy koszty rozbudowania sieci są zbyt wygórowane. Instalacja paneli słonecznych jest względnie prosta i tania  oraz może pomóc w stowrzeniu nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego w regionie.
 
Długość “życia” paneli to ok. 20 lat. Wymagają niewielkich prac konserwacyjnych, a w dodatku łatwo integrują z architekturą budynków. Szacuje się, że ok. 40% dachów i 15% elewacji w Unii Europejskiej jest przystosowana do zamontowania paneli słonecznych. Poza tym panele nie emitują szkodliwych substancji, nie składają się z ruchomych części, nie wytwarzają hałasu, mogą być montowane nawet w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.  Te cechy i aspekty techniczne sprawiają, że panele słoneczne stanowią technologię dogodną do powszechnego zastosowania. 
 
 
Jakie potencjalne zastosowanie dla wojska wykazują fotoogniwa?
 
Dr. Ashok Sood: Panele słoneczne mają różnorodne zastosowanie w systemach obrony oraz w systemach kosmicznych. Przykładowo, elastyczne ogniwa słoneczne pozwalają żołnierzom ładować baterie zasilające narzędzia elektroniczne, podczas misji, gdzie energia elektryczna nie jest dostępna. Ładowanie baterii i dostarczanie nowych, na polu bitwy mogłoby być trudne. W ten sposób ogranicza się także obciążenie żołnierzy zbędnym ekwipunkiem.  Elastyczne ogniwa słoneczne mogą być także stosowane w celu zwiększenia mocy czujników w samolotach bezzałogowych. Wykorzystuje się je także w satelitach obronnych do zasilania urządzeń nadzoru i komunikacji. Magnolia Solar współpracuje z siłami powietrznymi Stanów Zjednoczonych oraz z NASA, nad rozwojem nowych technologii. 
 
 
Czym wyróżniają się nanostrukturalne cienkowarstwowe ogniwa słoneczne?
 
Dr. Ashok Sood: Nanotechnologia polega na użyciu bardzo małych struktur i nanocząstek, które są miliard razy mniejsze od jednego metra. Porównując inaczej, są to wielkości 1000-10 000 razy mniejsze niż ludzki włos. Przy takich wielkościach, materiały mają właściwości, które mogą być wykorzystane w ogniwach słonecznych. Jedną z zalet jest potencjalnie niski koszt oraz możliwość absorbowania większej ilości energii słonecznej. Konwencjonalne panele silikonowe absorbują jedynie 50% tej energii. Magnolia Solar rozwija technologię produkcji paneli o wyższej wydajności i większej mocy. 
 
 
Jakie są plany firmy Magnolia Solar na najbliższą przyszłość?
 
Dr. Ashok Sood: Magnolia Solar rozwija swoją technologię w Albany Nanotech- centrum badawczym wartym miliardy dolarów. Forma jest cześcią zespołu, który otrzymał od Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych 56 milionowy grant na rozwój cienkowarstwowej technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. W najbliższej przyszłości rozpoczniemy prace nad rozwojem procesu produkcyjnego oraz budową pilotażowych zakładów produkcyjnych w regionie Nowego Jorku. 
 
 
Największy dotychczasowy sukces firmy.
 
Dr. Ashok Sood: Magnolia udowodniła, że kropki kwantowe, będące bardzo małymi strukturami osadzonymi w ogniwach słonecznych, umożliwiają niemal całkowite absorbowanie energii słonecznej (promieniowanie UV, światło widzialne i podczerwień). 
 
 
Jakie produkty ma w swojej ofercie Magnolia Solar?
 
Dr. Ashok Sood: Magnolia Solar rozwija wysoko wydajną technologię cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Ma ona zastosowanie komercyjne, ale również jest wykorzystywana w wojsku i przemyśle kosmicznym. Planuje się, że w przeciągu najbliższego roku technologia ta zostanie skomercjalizowana, a następnie będzie dalej rozwijana przy współpracy Stanów Zjednoczonych, Eurpy i Azji. Pomoże to odłożyć w czasie pozyskiwanie kapitału, do momentu rozpoczęcia procesu produkcji.  Magnolia jest właścicielem wielu patentów i zamierza rozbudowywać ich portfolio, aby chronić swoją własność intelektualną. 
 
 
 
Red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter