OZE - finansowanie inwestycji
W ciągu ostatnich kilku lat widać w naszym kraju wzrost liczby inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Rośnie też wielkość nakładów na tego rodzaju przedsięwzięcia.
Istotną grupę stanowią też środki własne inwestorów. Jednak znaczna część inwestycji wymaga finansowania wspieranego środkami pochodzącymi z sektora bankowego. Długoletnim uczestnikiem rynku finansowania odnawialnych źródeł energii jest Bank Ochrony Środowiska, który oferuje inwestorom zarówno kredyty komercyjne – oparte na warunkach rynkowych, jak i kredyty preferencyjne, charakteryzujące się korzystniejszym oprocentowaniem. Kredyty preferencyjne udzielane są głównie w oparciu o umowy pomiędzy BOŚ Bankiem i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najczęściej dotyczą one projektów o skali lokalnej (kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę), choć – w niektórych województwach – mogą być przeznaczone również na elektrownie wodne, wiatrowe czy biogazownie. W każdym z województw warunki kredytowania są inne, zróżnicowane, co do zakresu zadań, maksymalnej kwoty kredytu, długości okresu kredytowania, i oprocentowania.
BOŚ Bank udziela także kredytów na zadania, dla których inwestor uzyska dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty przyznawane są zgodnie z programami ogłaszanymi przez NFOŚiGW. Dla finansowania przedsięwzięć proekologicznych, w tym również OZE, Bank podejmuje też współpracę z zagranicznymi instytucjami finansowymi. Przykładem może być linia kredytowa ze środków niemieckiego KfW, przeznaczona na inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw. O wadze inwestycji w OZE dla banków świadczy tworzenie produktów dedykowanych tym właśnie przedsięwzięciom. Środki przewidziane na wsparcie projektów związanych z wykorzystaniem OZE udzielane są w formie długoterminowych kredytów inwestycyjnych, z negocjowanym okresem kredytowania, zgodnie z potrzebami inwestora, wynikającymi m.in. z założeń biznes planu przedsięwzięcia. Takim produktem BOŚ Banku jest „Kredyt z Dobrą Energią”.
Klienci zwracający się do banku powinni być przygotowani do przedstawienia podstawowych danych o inwestorze (forma prawna, charakterystyka właścicielska), planowanej formule realizacji projektu i – przede wszystkim – o planowanym projekcie inwestycyjnym. Bank, zanim zaprezentuje ofertę finansowania, musi zapoznać się z parametrami ekonomicznymi przedsięwzięcia: przewidywanymi kosztami, planowaną strukturą finansowania. Bardzo istotne w przypadku każdego kredytu inwestycyjnego jest właściwe przygotowanie zadania od strony formalno-prawnej. Wspieranie odnawialnych źródeł energii to dla BOŚ Banku nie tylko biznes. To także realizacja misji. Stąd angażowanie się w działania mające wagę społeczną, skupiające się na popularyzacji wiedzy i wymianie doświadczeń – jak chociażby II Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej Green Power, którego jednym ze sponsorów i uczestników merytorycznych jest BOŚ Bank.
Sektor OZE jest dla inwestorów kapitałowych jednym z najbardziej ryzykownych segmentów rynku inwestycyjnego. Wiele projektów OZE cechuje wysoki poziom innowacyjności, który powoduje dużą ostrożność zarówno banków komercyjnych jak i inwestorów. Wiele projektów tworzone jest także życzeniowo – ich założenia biznesowe są maksymalnie napięte i jakiekolwiek odstępstwo od pierwotnych założeń może spowodować upadek całego przedsięwzięcia. Jednocześnie OZE to rynek, w którego potencjał i możliwość rozwoju głęboko wierzę. Rynek zmierza w dobrym kierunku i klimat do inwestowania poprawia się. Mam nadzieję, że zaowocuje to powstaniem wielu projektów, które sfinansujemy. -Paweł Pitera-Wiceprezes Zarządu BOŚ EKO PROFIT
Źródło: newss.pl
KOMENTARZE