Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nutrigenomika, czyli jak żywienie wpływa na nasz genom
02.02.2012

 

O związku pomiędzy pożywieniem a chorobami przewlekłymi wiemy już od dawna. Z grubsza orientujemy się jakich produktów unikać, a co ma dla nas korzystny wpływ. Mocno przypieczony stek może zawierać związki kancerogenne a świeże warzywa są źródłem niezbędnych witamin i mikroelementów... Ale czy ogólne reguły są dobre dla wszystkich?

 

Otóż okazuje się, że nie. Prowadzone od kilkudziesięciu lat badania wskazują na duże powiązanie naszego genotypu a stosowaną dietą. Każdy z nas ma odmienne reakcje na to, co nas otacza, w tym – na składniki diety. Jest to wynikiem różnic w materiale genetycznym. To właśnie on decyduje o zapotrzebowaniu i przyswajalności składników pokarmowych, witamin i minerałów. Duże zainteresowanie tymi zależnościami przyczyniło się do rozwoju nowej dziedziny nauki – nutrigenomiki. Zajmuje się ona badaniami zależności między żywieniem a genomem oraz indywidualną osobnicza odpowiedzią na składniki diety, związaną ze zróżnicowaniem strukturalnym i funkcjonalnym w obrębie genomu. Składniki pokarmowe mogą wpływać pośrednio lub bezpośrednio na nasz genom, zmieniać ekspresję genów i jej produkty, zwiększać bądź zmniejszać ryzyko rozwoju chorób.

Jeśli dobrze się odżywiamy a spożywane przez nas pokarmy są zgodne z naszymi genami to jesteśmy zdrowi. Ale nawet jeden produkt, niedostosowany do naszego genotypu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i być przyczyną reakcji alergicznych. Pojawiają się one dopiero po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin od spożycia pokarmu, dlatego też ciężko jest skojarzyć jaki produkt je powoduje. Fachowo takie alergie nazywa się ukrytą nietolerancją pokarmową na tle immunologicznym.

Jak to wygląda w naszym organizmie? Limfocyty, które powinny zajmować się niszczeniem bakterii, wirusów i komórek nowotworowych, mogą atakować cząsteczkę nieakceptowanego przez nasze geny pokarmu. Dochodzi w ten sposób do niepotrzebnego obciążenia układu immunologicznego. Tworzą się kompleksy antygen – przeciwciało, które są zwykle usuwane z organizmu przez inne komórki układu immunologicznego. Jednakże w przypadku jego obciążenia, część kompleksów osadza się w tkankach. Jest to przyczyną utrzymującego się w nich stanu zapalnego. Jeśli taki stan utrzymuje się nieprzerwanie przez wiele lat pojawiają się choroby przewlekłe i nadwaga.

Coraz więcej poradni żywieniowych proponuje nam specjalistyczne badanie indywidualnej reakcji na najczęściej spożywane pokarmy, czyli tzw. test ukrytej nietolerancji pokarmowej. Jego celem jest ustalenie kodu metabolicznego i na jego podstawie opracowanie indywidualnego jadłospisu gwarantującego dobre odżywienie na poziomie komórkowym i w konsekwencji dobre zdrowie i samopoczucie.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko sposób odżywiania wpływa na nasz organizm. Nasze środowisko i tryb życia są równie ważne, dlatego warto zadbać o polepszenie jakości każdego z tych czynników.

 

Źródła: dieta.pl, biopolkrakow.pl

 

Oprac. Małgorzata Szewczyk

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter