Naukowcy twierdzą, że proponowana przez nich metoda zabezpieczania żywności jest nowym podejściem do tematu konserwacji żywności i zapewnia większą skuteczność niż procesy polegające na wykorzystaniu tylko jednego zabiegu.
Wnioski płynące z badań mogą mieć duże znaczenie dla przemysłu spożywczego. Znaczne ograniczenie skażenia bakteryjnego uzyskano poprzez relatywnie krótki czas pasteryzacji oraz zastosowanie środków przeciwbakteryjnych, które zapewniały jałowość w czasie przechowywania produktów w niskiej temperaturze.
L. monocytogenes jest patogeniczną bakterią powodującą chorobę nazywaną listeriozą, która wprawdzie występuje rzadko, jednak jest potencjalnie letalna. Szczególnie narażone na poważne powikłania są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby powiązane z obniżeniem odporności.
Listeria monocytogenes
W Stanach Zjednoczonych roczna zachorowalność na listeriozę wynosi około 2500 przypadków, z czego 1/5 pacjentów umiera.
Produkty najbardziej narażone na skażenie L. monocytogenes to produkty gotowe do spożycia, wymagające przechowywania w lodówce oraz o wydłużonym czasie przydatności do spożycia.
Przedmiotem badań była ocena efektywności powierzchniowego zastosowania nizyny, naturalnej substancji antybakteryjnej uznawanej za bezpieczną (Generally Recognized As Safe) przez FDA, oraz lizozymu, pozyskanego z białka jaja kurzego. Substancje te były testowane w połączeniu z pasteryzacją produktów wewnątrz opakowania.
Marcin Kubiak
źródło: FoodQualityNews.com
KOMENTARZE