Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niemiecka firma biotechnologiczna BASF ma kłopoty
27.09.2010
Niemiecka firma biotechnologiczna BASF tłumaczyła się wczoraj przed Komisją Europejską w związku z wykryciem plantacji genetycznej odmiany ziemniaków, która nie uzyskała od Brukseli autoryzacji.
Eksperymentalny gatunek Amadea rośnie na szwedzkich polach. Zdaniem ekologów z Greenpeace, którzy odkryli proceder, nielegalne uprawy trwają już od miesięcy. Jak BASF to tłumaczy? Według informacji rzeczników Komisji Europejskiej, firma uznała, że to błąd pracowników, którzy do opakowania, gdzie powinna być dopuszczona do uprawy Amflora, włożyli sadzonki Amadei. Jednak unijne władze nie uzyskały wyjaśnień jak mogło do tego dojść i jakie są procedury kontroli w laboratoriach. Ekolodzy ocenili tłumaczenia BASFa jako „niepokojące”. „Firma nie odpowiedziała na wątpliwości, czy w innych krajach są podobne problemy”- mówił dla agencji AFP Marco Contiego z Greenpeacu. Stanowcza jest też Komisja Europejska. Bruksela zapowiedziała, że nie będzie tolerować komercyjnych upraw roślin, które nie uzyskały wcześniejszej autoryzacji.

Grupa BASF składa się z 6 dużych kompleksów chemicznych i 385 zakładów produkcyjnych na całym świecie jak również szeregu spółek i przedstawicielstw. Firma zakłady na terenie Europy, Ameryki Płd, Ameryki Płn, w Afryce oraz w Azji. Siedziba firmy znajduje się w Ludwigshafen, gdzie działa największy na świecie zintegrowany kompleks chemiczny a produkty firmy są eksportowane do kilkuset krajów krajów. Portfolio firmy obejmuje produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, chemię budowlaną, produkty dla rolnictwa oraz przemysłu kosmetycznego i spożywczego oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny.Dzięki wartościowym produktom i inteligentnym rozwiązaniom BASF odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak ochrona klimatu, efektywność energetyczna, żywienie i mobilność. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemikalia i środki uszlachetniające, poliuretany, dyspersje, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. Dziś BASF Polska zatrudnia ok. 200 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2009 roku wyniosły 415 milionów Euro. W Polsce BASF współpracuje z podmiotami z niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Na lata 2008 - 2010 przeznaczono 10 milionów Euro na inwestycje w nowe zakłady produkcyjne w Polsce.

Obecność BASF na polskim rynku sięga końca XIX wieku. W latach 50. XX wieku BASF był reprezentowany przez centralę Handlu Zagranicznego "Transaktor". W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia spółka BASF Polska Sp. z o.o. (siedziba w Warszawie) ze 100% udziałem kapitału zagranicznego, która prowadzi działalność handlową i produkcyjną. BASF Polska zatrudnia ok. 240 pracowników (2010), a obroty firmy w 2009 roku wyniosły 411 milionów Euro (w 2008 - 480 milionów Euro, w 2007 - 455 milionów Euro). BASF Polska ma zakład produkcyjny w Myślenicach koło Krakowa(domieszki do betonu) i w Śremie koło Poznania (chemia budowlana). W czwartym kwartale 2010 otwarty zostanie trzeci zakład produkcyjny BASF w Polsce (również w Śremie) produkujący poliole do pianek poliuretanowych znajdujących zastosowanie przede wszystkim w izolacjach.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter