Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Neuron, embrion- pytania, rozwiązania
22.01.2013 , Tagi: , bioetyka

W połowie stycznia b. r. serwis naukowy Science Daily doniósł o interesującym odkryciu naukowców związanych z Uniwersytetem w Leuven. Przywołane okrycie zwraca uwagę na istnienie ciekawego zjawiska neurologicznego, które przyspieszyć może prace nad zdiagnozowaniem przyczyn takich schorzeń, jak schizofrenia, autyzm, choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Co ciekawe jednak, w badaniach tych w sposób bezpośredni odniesiono się do uhonorowanego Nagrodą Nobla mechanizmu „odmładzania komórek macierzystych”.

Zdaniem przeprowadzających badania dr Eve Seuntjens i dr Veronique van den Berghe pracujących dla Danny Huylebroeck laboratory, udało się zdefiniować białko, które w znaczny sposób może przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń rozwoju intelektualnego. Badaczki zwracają ponadto uwagę, że istotne znaczenie w omawianych badaniach posiada fakt, iż wspomniane patologie udało się wykryć na embrionalnym etapie rozwoju układu nerwowego.

Seuntjens oraz van den Berghe podkreślają, że dla prawidłowego rozwoju nerwowego potrzebne jest właściwe funkcjonowanie dwóch rodzajów neuronów, a mianowicie: neuronów projekcyjnych, wspomagających zaistnienie połączeń pomiędzy określonymi dwoma obszarami mózgu oraz tzw. interneuronów. Interneurony pełnią funkcję, którą w wolnym tłumaczeniu można określić mianem „ściemniaczy" lub „wygaszaczy”. Pozwalają one regulować procesy sygnalizacyjne neuronów projekcyjnych. Brak istnienia lub nieprawidłowe funkcjonowanie interneuronu powodować może pojawienie się swoistego zwarcia w układzie nerwowym, które objawiać się może w dojrzałym wieku występowaniem, np drgawek. 

Omawiane badanie w swej głównej istocie polegało na sprawdzeniu roli jaką odgrywa białko w migracji interneuronów do kory mózgowej. Bazując na badaniach przeprowadzanych na myszach, naukowcy odkryli, że na wczesnym etapie rozwoju embrionalnego omawiana „droga migracji” ma dość skomplikowany charakter, brak jest bowiem gotowych, w pełni wykształconych struktur do naśladowania. W trakcie prac badawczych, w organizmach myszy zdecydowano się zmodyfikować gen zawierającego kod produkcji dla białka Sip1.

W wyniku powyższego omawiane białko nie było produkowane podczas rozwoju mózgu. Okazało się następnie, że interneurony nie potrafią odnaleźć drogi do kory mózgowej. Badacze zwrócili uwag, że zakłócenia w transporcie powoduje białko Unc5b, mające działanie swoistej „nadaktywnej soczewki”. Soczewka ta powoduje, iż interneurony w trakcie migracji napotykają na liczne znaki „stop”. U zdrowych myszy Unc5b jest wyłączane przez Sip1.

Dr Seuntjens zwróciła uwagę, że w procesie migracji z całą pewnością możemy mówić o występowaniu wielu innych czynników. Identyfikacja działania białka Unc5b posiada jednak istotne znaczenie poznawcze. Informuje bowiem o konieczności jego „wyłączenia” dla prawidłowego przebiegu, istotnego w trakcie rozwoju neurologicznego embrionu procesu migracji interneuronów.

Badacze, co zrozumiałem pragną w tym momencie podjąć dalsze analizy dla ludziach. Dopiero wówczas istnieje szansa na poznanie mechanizmów kluczowych np. w procesie terapii. Jak jednak sprawdzić ww. mechanizm na człowieku? Czy istnieje konieczność prowadzenia badań na ludzkich embrionach? Warto w tym miejscu wspomnieć, o czym donosił również nasz portal, iż na początku stycznia 2013r. Sąd Najwyższy USA ostatecznie umożliwił dalsze prowadzenie badań z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych, co istotne badań finansowanych ze źródeł federalnych.

Jak się jednak okazuje odkrycie zeszłorocznych Noblistów z dziedziny medycyny pozwala mieć nadzieję na prowadzenie podobnych badań z wykorzystaniem metod szanujących godność osoby ludzkiej od chwili jej poczęcia. Jak wiemy, John B. Gurdona oraz Shinya  Yamanaka uhonorowani zostali Noblem „za odkrycia dowodzące, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne".

Dr. Eve Seuntjens zwróciła w tym kontekście uwagę, iż poznanie mechanizmu tworzenia komórek macierzystych z komórek skóry, w istocie pozwala na naśladowanie rozwoju komórek macierzystych, które na wczesnym etapie rozwoju embrionalnego, jak zaznacza badaczka „budują neurony projekcyjne w obszarze kory mózgowej”. Tym samym dalsze badania mogą być prowadzone bez konieczności podejmowania działań mogących w sposób bezpośredni przyczynić się do śmierci człowieka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju.

Konkludując należy stwierdzić, że rację miał polski badacz komórek macierzystych, prof. Piotr Rieske, który na łamach ostatniego Forum Bioetycznego prowadzonego przez nasz portal, jak widać słusznie podkreślił, że ubiegłoroczna Nagroda Nobla z medycyny w istocie jest nagrodą z…bioetyki.


Przeczytaj również:

Biopiraci na pokładzie Europy

Adopcja prenatalna- między piekłem, a niebem


 

Błażej Kmieciak
portal Biotechnologia.pl

Źródła:

1. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130114101610.htm
2. http://www.rp.pl/artykul/940289.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter