Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na Lubuszcyźnie powstanie nowoczesne centrum badawcze OZE
19.04.2010
16 kwietnia br. odbyło się podpisanie dokumentu rozpoczynającego budowę nowoczesnego laboratorium w Sulechowie (woj. lubuskie). Będzie to projekt dotyczący badań różnego typu źródeł odnawialnych (OZE) wykorzystywanych do produkcji energii.
W tym spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Przedmiotem zebrania było podpisanie projektu dotyczącego budowy oraz wyposażenia energooszczędnego budynku przeznaczonego pod nowoczesne laboratorium badawcze. Głównym zadaniem tego projektu będą testy związane z energią pochodzącą z różnych źródeł odnawialnych, w tym z biogazu i biomasy. Laboratorium będzie podzielono na dwie części: elektryczne źródła odnawialne oraz cieplne źródła odnawialne.

Do pierwszej grupy źródeł zaliczane są: systemy słoneczne oraz generatory wiatrowe. Sterowane one będą za pomocą systemu komputerowego. Polega on na ciągłym monitoringu, który zapewnią czujniki nieelektryczne przetwarzające sygnały wejściowe również nieelektryczne (np. prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, temperaturę itp.) oraz przetworniki elektryczne (mocy, prądu, napięcia). Pozwoli to na stworzenie sprawnego systemu pomiarowego, który umożliwi badania oraz ocenę parametrów z tych urządzeń. Ponadto jest planowana realizacja części torów pomiarowych w technologii bezprzewodowej wraz z przekazaniem sygnałów pomiarowych.

Natomiast duga grupa cieplnych OZE składa się, m.in. z pompy cieplnej, kolektorów słonecznych, pieca na biomasę, kominka z płaszczem wodnym, kondensacyjnego kocioła grzewczego oraz części termicznej modułu kogeneracyjnego. System pomiarowy w tego typu źródłach będzie wyglądał w taki sam sposób, jak i w przypadku źródeł elektrycznych.

Dzięki tej inwestycji lubuskie firmy będą mogły zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku bioenergetycznym zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i europejskim poprzez dostęp do nowocześniejszych danych.

Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które pokryją 85 % całkowitego kosztu budowy szacowanego na 15 mln zł. Planowany termin zakończenia projektu jest lipiec 2010r., lecz rozpoczęcie prac badawczych oraz szkoleń przewiduje się na marzec 2011r.


źródło:Portal Samorządowy
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter