Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
By napisać kilka zdań, człowiek wpierw zastanawia się, jak myśl przelać na kartkę lub wystukać na klawiaturze. Gdy zdecyduje się napisać np. wiersz, może powiedzieć śmiało, iż „odsłania swoją duszę przed czytelnikiem”. Na etapie prac może jednak uznać, że zbytnio się uzewnętrznia i zgodnie z własną wolną, może zrezygnować z owego pomysłu. Duch, umysł i wolna wola: słowa te wywołują w nas silne emocje, które odnoszą się do ciągle nie odkrytej rzeczywistości. Pod koniec listopada w poznańskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk odbędzie się spotkanie, na którym być może uchylony zostanie rąbek tajemnicy dotyczący wspomnianych powyżej pojęć.

O czym będzie….

Jak donosi serwis internetowy poznańskiego oddziału PAN, 27 listopada br., w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu odbędzie się sesja naukowa z cyklu „Dwugłos Nauki”. Przez 16 lat, jak podkreślają organizatorzy,  sesja ta stała się platformą dyskusji na tematy z pogranicza nauk ścisłych i przyrodniczych oraz filozoficznych, teologicznych i etycznych. Sama konferencji spotkania ma unikalny charakter.  – Dochodzi na nich do wymiany myśli, poglądów oraz integracji środowiska naukowego. Do dyskusji zapraszani są wybitni naukowcy z różnych ośrodków naukowych w kraju – podkreślają naukowcy z Poznania.

W tym roku konferencja poświęcona została zagadnieniom ludzkiej duszy, umysłu oraz wolnej woli. O każdym ze wspomnianych pojęć napisano tomy rozpraw naukowych. Duch dla ludzi wierzących to symbol nieśmiertelności, wprost odnoszący się do zmartwychwstania. Ale nie tylko teolodzy i filozofowie starali się odkryć jej tajemnice. Jak czytamy w serwisie  infra.org.pl  „W 1901 r. dr Duncan McDougall wykonał pierwszy z serii kilku eksperymentów na umierających ludziach, które na stałe przeniknęły do sfery legend, mitów i wierzeń na temat życia przyszłego. Kładąc na specjalnej wadze umierającego suchotnika odkrył on, że w momencie śmierci nastąpił ubytek 21 g masy jego ciała. W taki oto sposób dr MacDougall zważył duszę. Tak przynajmniej sądził, a w próbie odpowiedzi na pytanie, ile waży ludzka dusza, przebadał jeszcze 5 innych pacjentów i 15 psów. Wyniki nie były już jednak tak zadowalające…”

Nie mniej trudne jest zrozumienie ludzkiego umysłu. Czy to w nim chowają się  myśli? Czy jest on czymś odrębnym od ludzkiego mózgu? Polski psychiatra Antonii Kępiński zwykł mawiać: „Człowiek więcej boi się tworów własnego umysłu niż konkretnej rzeczywistości.” Z kolei Albert Einstein pytał przewrotnie: „Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?”. Owo biurko człowiek może posprzątać lub zostawić porozrzucane na nim papiery. Ma przecież wolną wolę. Czy jednak ona naprawdę istnieje? Być może sterują nią w istocie niepoznane przez nas procesy biochemiczne? Ponad rok temu podobne wątpliwości, w swoim tekście Czy wolna wola istnieje? starał się wyjaśnić na łamach naszego portalu Mateusz Wasiak.

Dialogi, debaty, dyskusje

Na konferencję „Dusza-Umysł- Wolna wola” zaproszono do Poznania czterech naukowców. Wpierw z referatem pt. „Wolna wola, czy wolne weto?”, wystąpi prof. Edward Nęcka z Instytutu Psychologii UJ. Następnie głos zabierze prof. Ewelina Krapska z PAN. Bazując na doświadczeniu psychologa oraz biologa zaprezentuje wystąpienie „U podstaw emocji. W poszukiwaniu mechanizmów mózgowych”. W drugiej części spotkania tradycyjnie na mównicę zaproszeni zostaną księża. „Dwugłos w nauce” to bowiem konferencja, na której obok chemików, astronomów, czy biologów głos zabierają duchowni zajmujący się podobnymi tematami z perspektywy teologiczno- filozoficznej. Ks. dr Dariusz Wąsek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybliży wpierw temat „Natura wolnej woli i konsekwencje jej posiadania”. Z kolei ks. dr Wojciech Grygiel z tego samego uniwersytetu podejmie neurologiczne zagadnienie „Mózg, jako struktura dysspatywna”.      

Dwa lata temu, zapraszając czytelników naszego portalu na podobne spotkanie dotyczące biologicznych początków ludzkiego życia, zwracaliśmy uwagę, że „Propozycja spotkania naukowego prezentowanego w postaci dialogu dwóch, wydawałoby się odmiennych perspektyw naukowych, wydaje się być szczególnie trafna, a zarazem niezwykle ciekawa w dobie tzw. polskiej dyskusji bioetycznej. Środki społecznego przekazu bardzo często, głosem tzw. dyżurnych ekspertów, informują nas o rzekomym niskim poziomie polskiej debaty dotyczącej dylematów moralnych współczesnej biomedycyny. Poznańska konferencja (…) wydaje się być bardzo konkretną propozycją, mająca za cel nie tyle jałową debatę, ale nade wszystko doprowadzenie do wejścia w obszar, w którym istnieje możliwość udzielenia najpełniejszej odpowiedzi na nurtujące nas pytania.”

Czy podobne odpowiedzi zostaną udzielone w przedmiocie wątpliwości dotyczących natury duszy, umysłu i wolnej woli? Już niebawem zapewne o tym opowiemy.

 

 

Źródła

"Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2013/10/E/HS5/00157"

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter