Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mrożone jajeczka
06.11.2014 , Tagi: , bioetyka
Nie od dziś wiadomo, że pracodawcy nieprzychylnym okiem spoglądają na rosnące brzuchy swoich ciężarnych pracownic… Zatrudnianie kobiet w ciąży jest, z punktu widzenia prawa, nieopłacalne dla pracodawców. Jednak całe (nie)szczęście, dwie międzynarodowe korporacje rozwiązały ten „ciężki problem‟ ‒ zamrażanie komórek jajowych swoich pracownic.

Odłużmy TO na później

„Skandal? Absurd? Trudno znaleźć dobre określenie dla praktyk, jakie prowadzą firmy Facebook i Apple”1 ‒ tak swój apel o wsparcie akcji sprzeciwiającej się wątpliwym etycznie praktykom rozpoczyna manager polskiego zespołu fundacji Citizen Go ‒ Magdalena Korzekwa, która po raz kolejny podejmuje się trudnego zadania, jakim jest ochrona poszanowania godności człowieka i przestrzeganie jego praw. W ten sposób należy odczytywać akcję zbierania podpisów pod protestem skierowanym do firmy Facebook i Apple, który do tej pory (04.11) poparło ponad 25 tysięcy internautów. Celem akcji jest zebranie przynajmniej 50 tysięcy podpisów.

 

Zamrażanie komórek jajowych ‒ „lubię to”?

Dwie firmy, cieszące się rosnącą popularnością wśród wszystkich użytkowników komputerów osobistych i internetowych forów społecznościowych, oferują swoim pracownicą zamrażanie komórek jajowych. Zamysł firm wydaje się być przewrotny, nastawiony na jednostronny zysk (przedsiębiorstwa), poprzez pozyskanie pracownika nie tylko wraz z jego materiałem genetycznym, ale także (możliwością i) nadzieją na posiadanie w przyszłości potomstwa. Pracodawca zyskuje oddanego pracownika (kto wie, być może także tego nienarodzonego) i pewność, że w najbliższym czasie nie odejdzie na zwolnienie. Dla pracodawcy oznacza to zniejszenie kosztów związanych z ponowną rekrutacją i przyuczeniem kolejnego pracownika. A pracownice? Zyskują? Tracą? Początkowy zysk, płynący ze zgody na „późniejsze macierzyństwo” to, bagatela, 20 tysięcy dolarów! Propozycja jest niezwykle kusząca, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy niemalże wszystko przeliczane jest w kategorii zysków i strat.

 

Bomba! (z opóźnionym zapłonem)

Niesprzyjająca sytuacja na rynku pracy może zachęcać do skrajnych rozwiązań. W Polsce (zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS z kwietnia br.) ponad ¾ respondentów uważa sytuację na krajowym rynku pracy w jednoznacznie negatywny2. Co gorsze, ponad 80% Polaków nie widzi nadziei na poprawę tej sytuacji w przeciągu najbliższego roku. Czy zbliżające się milowymi krokami wybory samorządowe i w wybory parlamentarne, jak widać, nie napawają optymizmem. Przynajmniej nie w tym zakresie. 95% badanych przyznaje, że trudno jest znaleźć pracę w Polsce, a jedynie 38% przejawia obawy związane z jej utratą4. Czy te nastroje rozkładają się równomiernie wśród przedstawicieli obu płci? Choć w większości deklarujemy, że płeć nie ma znaczenia dla współpracowników, to jednak preferowana jest współpraca z mężczyznami niż z kobietami3. Jeśli taki podział utrzymuje się w relacjach pracowniczych, to czemu dziwią (podyktowane także sytuacją ekonomiczną i prawną) decyzje pracowników? Niższe zarobki, mniejsze szanse na awans… A teraz jeszcze rezygnacja z macierzyństwa na rzecz… Czego?

 

Obecnie kurs dolara utrzymuje się na poziomie około 3,36 zł. Suma proponowana przez Facebook to w przeliczeniu 67 200 zł. Dla większości kobiet jest to kilkukrotna wielokrotność rocznej pensji. Czy warto? Przystanie na tę propozycję zapewnia komfort finansowy, ale czy etyczny? Należy równocześnie pamiętać, że zamrożenie komórek jajowych wiąże się jeszcze z jedną, sporną kwestią ‒ zapłodnieniem pozaustrojowym. Choć, dla wielu dzisiaj to już (również) nie jest problem…

 

Kariera, dziecko poczeka

Facebook wdrożył już opisywany powyżej program. Apple zamierza zrobić to w styczniu 2015 roku. Program ten, ma stanowić alternatywę dla kobiet wahających się pomiędzy karierą zawodową a życiem rodzinnym i macierzyństwem. Głównym mottem projektu zdaje się być przekonanie o przewadze tej pierwszej opcji ‒ w krótkim terminie z pewnością bardziej opłacalnej ekonomicznie. Intratniejszej. Co więcej, program zdaje się posiadać jeszcze jeden podtekst, sugerujący odwrócony względem tradycyjnego system wartości, w którym pieniądz i kariera są na pierwszym miejscu. Taką politykę, Fundacja Citizen GO określa mianem antyrodzinnej, wrogiej macierzyństwu i uwłaczającej godności kobiety.

 

Czyżby światowych potentatów nie było stać na zapewnienie zaplecza socjalnego dla swoich pracowników? A może chodzi tutaj o coś innego? Do czego doprowadzi taka polityka (także wizerunkowa) firm dowiemy się za kilka, kilkanaście lat. Choć pewne przypuszczenia można byłoby wysnuć już dziś i, niestety, nie napawają one optymizmem, a skłaniają się do opinii wydanej przez Fundację Citizen Go5.

 
Źródła

Przypisy:

  1. „Facebook i Apple chcą mrozić komórki jajowe swoich pracownic‟, CitizenGO, dostępny przez:     http://citizengo.org/pl/13092-facebook-i-apple-chca-mrozic-komorki-jajowe-swoich-pracownic?sid=OTQzMjc2NTM0NjI2MDY%3D (04.11.2014)

  2. „Oceny sytuacji na rynku pracy i poczucie zagrożenia bezrobociem”, Komunikat z badań CBOS nr 43/2014, Warszawa kwiecień 2014r., dostępne przez: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_043_14.PDF (04.11.2014)

  3. „Kobieta pracująca”, Komunikat z badań CBOS nr 28/2013, Warszawa marzec 2013 r., dostępne przez: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_028_13.PDF (04.11.2014)

  4. Oceny sytuacji na rynku pracy...”, dz. cyt.

  5. Warto zapoznać się z: „Macierzyństwo czy kariera? Apple i Facebook zapłacom pracownicom za zamrażanie jajeczek”, kawi, dostępne przez: http://www.tvp.info/17253902/macierzynstwo-czy-kariera-apple-i-facebook-zaplaca-pracownicom-za-zamrazanie-jajeczek (04.11.2014)

Fotografia:

  1. ex_magician, Flickr.com, dostępne przez: https://www.flickr.com/photos/ex_magician/4264098269/sizes/z/ (05.11.2014)
KOMENTARZE
Newsletter